Nie tylko Łączka. Poszukiwanie grobów pomordowanych przez UB

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 10:20
Na spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem zaprasza w środowy wieczór Hanna Maria Giza.
Kwatera na Łączce
Kwatera na ŁączceFoto: Wikipedia domena publiczna

"Gdy widzi się splątane szczątki kilku ludzi, wrzuconych do dołu jak jakieś worki, to musi wpływać na emocje” – powiedział historyk z IPN poszukujący grobów ofiar terroru stalinowskiego.
Do dołów na Łączce powązkowskiej wrzucano ciała zamordowanych w latach 1948-56 w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej – dowódców i żołnierzy Armii Krajowej.

>>>Żołnierze Wyklęci. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia<<<
Ale to nie jedyne miejsce. Szczątki Danuty Siedzikówny ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk" odnaleziono na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
Gdzie jest gen. Fieldorf "Nil”? Gdzie jest rotmistrz Pilecki?
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" będzie prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Zaprasza Hanna Maria Giza.
15 października (środa), godz. 18.00-19.00

jp/bch

Zobacz więcej na temat: historia Polski IPN PRL
Czytaj także

Łączka na Powązkach - tajemnice kwatery ofiar komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:30
- W połowie lat 50. obszar Kwatery Ł został przysypany warstwą ziemi i gruzu. To raz na zawsze miało wyeliminować możliwość odnalezienia grobu pomordowanych - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik grupy ekshumacyjnej na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN szuka grobu "Inki". Znaleziono pierwsze szczątki

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 21:08
Naukowcy IPN-u znaleźli pięć ludzkich szkieletów na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Rozpoczęto tam poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych. Znaleziono szczątki kobiet i mężczyzn.
rozwiń zwiń