Korea Północna według Johna Sweeneya

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 12:00
Na spotkanie z Johnem Sweeneyem – dziennikarzem BBC, autorem głośnego, kontrowersyjnego reportażu o Korei Północnej – zaprasza we wtorkowy wieczór Paweł Siwek.
John Sweeney, Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu, Wydawnictwo Muza (fragm. okładki)
John Sweeney, "Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu", Wydawnictwo Muza (fragm. okładki) Foto: mat. prasowe

John Sweeney, podając się za profesora uniwersytetu London School of Economics, pojechał do Korei Północnej, aby uzyskać bezprecedensowy dostęp do najbardziej tajemniczego państwa na świecie.
Mieszkał w pokazowym hotelu dla cudzoziemców, w którym przerywano dostawy prądu, odwiedził fabrykę, w której nic nie produkowano, i szpital, w którym nie było chorych, kłaniał się posągom martwego wodza, który wciąż rządzi. Owocem tej podróży stał się kontrowersyjny reportaż telewizyjny oraz książka. Mimo gróźb ze strony koreańskiego rządu materiał ujrzał światło dzienne, wywołując burzliwą dyskusję o etyce reportera.
Korea Północna jest jednym z najbardziej tajemniczych krajów świata, w którym żaden zagraniczny wywiad nie zdołał zainstalować swojej siatki szpiegowskiej. To dlatego niedawna kilkutygodniowa nieobecność w mediach Kim Dzong Una wywołała falę spekulacji na temat potencjalnego przewrotu na szczytach władzy.
Czy w najbliższej przyszłości jest on możliwy? Jak wyglądały kulisy powstawania reportażu dla BBC i książki, która niedawno miała swoją premierę w Polsce? Jakie wizerunki Korei Północnej zostały w nich ze sobą zderzone? Który z nich jest prawdziwy? Między innymi o tym w "Spotkaniach po zmroku", których gościem będzie John Sweeney.
21 października (wtorek), godz. 21.30-22.00

jp/mm

Zobacz więcej na temat: Korea Północna reportaż
Czytaj także

"Rosja to ciągle nie jest Korea Północna"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:44
- Propaganda putinowska na dłuższą metę powoduje w Rosjanach niechęć i apatię, a nie gotowość do rzucenia się w ogień za przywódcą - mówił w Dwójce Bartosz Cichocki, analityk redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Protesty w Hong Kongu. Strach przed powtórką z Tian'anmen

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 19:06
W mediach za bardzo skupiamy się na hollywoodzkiej opowieści o walce o wolność i demokrację, ja bym się kupił na społecznym tle - mówił o protestach mieszkańców Hong Kongu przeciwko chińskiej ingerencji w samorządność tego miasta Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń