"Rosja to ciągle nie jest Korea Północna"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:44
- Propaganda putinowska na dłuższą metę powoduje w Rosjanach niechęć i apatię, a nie gotowość do rzucenia się w ogień za przywódcą - mówił w Dwójce Bartosz Cichocki, analityk redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Audio
  • Czy Rosja dąży do odgrodzenia się od Zachodu? Rozmowa z Bartoszem Cichockim, analitykiem redakcji międzynarodowej Polskiego Radia (Puls świata/Dwójka)
Rządowa gazeta jest zaskoczona polskimi zapowiedziami wzmocnienia siły obronnej na naszej wschodniej granicy
Rządowa gazeta jest zaskoczona polskimi zapowiedziami wzmocnienia siły obronnej na naszej wschodniej granicy Foto: Wikipedia/Dmitry Azovtsev

Władimir Putin chce, żeby dane obywateli rosyjskich zniknęły z serwerów, które są poza terytorium Rosji, to, jego zdaniem, zagraża bezpieczeństwu kraju. W efekcie Rosjanie mogą stracić dostęp do światowych mediów społecznościowych. Czy to kolejny krok władzy na drodze do odizolowania Rosji od Zachodu?

- Państwo Rosyjskie idzie dwutorowo: z jednej strony do mistrzostwa opanowało sztukę manipulowania współczesnymi technologiami, z drugiej dąży do zacieśnianie kontroli i ograniczenia dostępu do informacji z Zachodu - zauważa w "Pulsie świata" Bartosz Cichocki.

Sondaże pokazują, że społeczeństwo w dużym stopniu ufa informacjom podawanym przez media podległe ośrodkowi władzy, czego dowodem jest fakt, że 68% Rosjan wierzy w rządy faszystów w Kijowie i w Warszawie. - Propaganda jest dla Rosjan wygodna, bo oferuje jasną odpowiedź na wszystkie problemy człowieka. W świecie demokratycznym jesteśmy w stanie zatrzymać próbę wprowadzenia cenzury i manipulowania informacjami, w Rosji mechanizmów kontroli brakuje - tłumaczy gość Grzegorza Ślubowskiego.

Czy Rosja zaciąga nową żelazną kurtynę? Więcej na ten temat w nagraniu audycji "Puls świata".

bch

Zobacz więcej na temat: polityka Rosja Władimir Putin
Czytaj także

Polacy też byli separatystami?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 18:00
Pod wieloma względami naszą sytuację w okresie zaborów porównać można do dzisiejszego położenia Szkotów, Kurdów czy Katalończyków. - W żadnym wypadku nie można nas jednak porównać do separatystów ukraińskich, którzy zamiast po metody demokratyczne sięgają po broń - podkreśla prof. Zbigniew Czechura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrzebujemy organizacji międzynarodowych?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 18:44
– Przy wszystkich swoich wadach i potencjalnej nieskuteczności, Organizacja Narodów Zjednoczonych to jedyne forum skupiające wszystkie państwa świata – mówił w Dwójce Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Niemczech nie wolno mówić o wojnie...

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 19:00
- Niemieccy politycy nie są gotowi na natychmiastową samodzielną reakcję militarną, bo społeczeństwo by tego nie zaakceptowało - ocenił w Dwójce Piotr Jendroszczyk, wieloletni korespondent "Rzeczpospolitej" w Berlinie i Moskwie.
rozwiń zwiń