Witold Rowicki - budowniczy Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 09:59
Zapraszamy na kolejną audycję z cyklu "Witold Rowicki - portrety wielokrotne", który prezentujemy z okazji stulecia urodzin wybitnego dyrygenta.
W 2014 r. mijają 100. rocznica urodzin oraz 25. rocznica śmierci Witolda Rowickiego
W 2014 r. mijają 100. rocznica urodzin oraz 25. rocznica śmierci Witolda RowickiegoFoto: Siemaszko Zbyszko/Wikimedia/CC

W trakcie swojej zawodowej aktywności Witold Rowicki – jeden z największych i najbardziej cenionych w świecie polskich dyrygentów – przyczynił się do odbudowy ze zniszczeń wojennych dwóch najważniejszych polskich instytucji muzycznych. Od marca 1945 organizował w Katowicach Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Pięć lat później – oddelegowany został do Warszawy. Tutaj dosłownie podnosił z gruzów i praktycznie tworzył od podstaw Filharmonię Warszawską.

Ten pionierski okres wspominał po latach: "ani nie było gdzie grać, ani nie było z kim grać, ani nie było z czego grać. Sławne były wtedy nasze próby w Romie na schodach, gdyż równocześnie na sali musiała próbować opera. Trzeba było stworzyć orkiestrę, gdyż 80 procent muzyków orkiestrowych zostało w operze. A ja sobie wziąłem młodych, zdolnych i tak próbowaliśmy rozpocząć już czysto filharmoniczne, symfoniczne życie w Warszawie".

Z zespołem Filharmonii Narodowej (instytucja zyskała to zaszczytne miano w 1955 roku), Rowicki związany był (z trzyletnią przerwą w latach 1955-58) do 30 czerwca 1977 roku. Pod jego dyrekcją orkiestra stała się zespołem zaliczanym do najlepszych w Europie. Rowicki poprowadził ponad 1000 jej koncertów - ponad 300 podczas licznych tournée zagranicznych, ponad 600 w odbudowanej ze zniszczeń wojennych siedzibie i kilkadziesiąt w innych miastach Polski. Był najdłużej sprawującym funkcję dyrektora artystycznego dyrygentem w trakcie ponad stuletnich dziejów Filharmonii Narodowej.

W dzisiejszej audycji z cyklu "Witold Rowicki – portrety wielokrotne" sylwetka Rowickiego – "budowniczego Filharmonii Narodowej".

Prowadzenie: Marcin Majchrowski

Tytuł audycji: "Rozmowy o muzyce"

Data emisji: 3.11.2014

Godzina emisji: 19.00

mc/jp

Czytaj także

Wojciech Kilar. Niedoszły zakonnik, który do końca opowiadał dowcipy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 20:00
Skromność, ciepło, wrażliwość - te cechy Wojciecha Kilara wskazują wszyscy, którzy mieli okazję go spotkać i z nim współpracować. Jego pasją było życie. Przede wszystkim był człowiekiem, dopiero później kompozytorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki nieobecny: Frans Brüggen

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 20:35
Magdalena Łoś i Klaudia Baranowska przedstawią w niedziele popołudnie wspomnienia zmarłego w tym roku Fransa Brüggena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Hesse-Bukowska. Wielki talent, niezwykła skromność...

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 17:00
W grudniu zeszłego roku odeszła jedna z najwybitniejszych polskich pianistek. Barbarę Hesse-Bukowską wspominaliśmy w audycji "Chopin osobisty"
rozwiń zwiń