Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 10:00
Zapraszamy na rozmowę o książce "Prawy umysł" psychologa Jonathana Haidta, który bada wzajemną ludzką wrogość.
Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów?
Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów?Foto: theilr/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Analizując różne kultury i intuicje moralne, psychologowie doszli do wniosku, że istnieje sześć fundamentów moralności (m.in. troska i sprawiedliwość). Po przeanalizowaniu swoich ankiet Jonathan Haidt doszedł do wniosku, że lewicowcy odwołują się tylko do dwóch z nich - troski i wolności. Prawicowcy myślą zaś o wszystkich sześciu.

Jaki z tego wniosek? Konserwatyści mają bardziej różnorodne kubki moralne i bogatsze menu etyczne - nie oznacza to jednak, że są bardziej moralni. Choć - niestety - podziały te przekładają się na politykę i religię...

O czym przekonuje nas Jonathan Heidt w swojej nowej książce "Prawy umysł"? Zastanowimy się nad tym wspólnie z prof. Bogdanem Wojciszke, prof. Mirosławem Koftą oraz z drem Pawłem Boguszewskim. Głos zabierze także sam Jonathan Heidt.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w środę (3.12) w godz. 18.00-19.00. Program poprowadzi Barbara Schabowska.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: etyka polityka
Czytaj także

Epoka upadku zaczyna się od rozpadu języka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 12:00
- W Europie mamy teraz poczucie, że język, którego używamy do opisu rzeczywistości, stał się niewystarczający - mówił w Dwójce filozof prof. Andrzej Leder.
rozwiń zwiń