Człowiek nie pies i czytać musi!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 08:50
Rozmowa o wspólnej historii ludzi i zwierząt, a także o związkach literatury z losami naszych braci mniejszych.
plakat promujący Big Book Festiwal
plakat promujący Big Book FestiwalFoto: materiały promocyjne

"Również zwierzęca strona historii jest epicka, burzliwa, pełna kontrastów, często krwawa, niekiedy spokojna, a nieraz komiczna, spisana została ciałem i krwią, odczuciami i emocjami, lękiem, bólem i przyjemnością, doznaną przemocą i poczuciem bliskości. Bezpośrednio wpływa na człowieka do tego stopnia, że coraz bardziej kształtuje ludzką historię" - pisze francuski historyk i eseista Eric Baratay w wydanej właśnie w Polsce książce "Zwierzęcy punkt widzenia".

O wspólnej historii ludzi i zwierząt, a także o związkach literatury z losami naszych braci mniejszych nie zapomnieli organizatorzy tegorocznego Big Book Festival, prezentując m.in. wystawę słynnych pisarzy oraz ich psów i za hasło festiwalowych spotkań przyjmując sentencję "Człowiek nie pies i czytać musi".

O tym czy zwierzę jest nieznanym Innym, któremu dopiero uczymy się udzielać głosu, czy w zrozumieniu tego tajemniczego świata pomaga nam literatura, czy czytanie książek o zwierzętach pomaga nam lepiej zrozumieć to, kim my jesteśmy - o tym będą rozmawiać goście Dwójki: współorganizatorka Big Book Festiwal, menadżerka kultury - Anna Król, reporterka Ludwika Włodek, literaturoznawczyni z Instytutu Badan Literackich Polskiej Akademii Nauk zajmująca się ekokrytyką i studiami nad zwierzętami - Anna Barcz oraz pisarze Katarzyna Bonda i Mariusz Czubaj. Usłyszymy także opowieści Katarzyny Herbertowej i  Piotra Sommera oraz fragmenty utworów literackich o zwierzętach, m. n. książki Anny Iwaszkiewiczowej "Nasze zwierzęta" i wiersz Herberta "Kot".

***

Na audycje Dwukropek zapraszamy w czwartek (11.06) w godzinach 18.00-19.00 Program poprowadzi Dorota Gacek.

mm/mc

Czytaj także

Zwierzolubna Kinga Izdebska w "biurze kotów znalezionych"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 12:30
- Nas, zwierzolubnych, nie boli brutalność, ale obojętność wobec zwierząt. Obojętność sądów, które umarzają sprawy dotyczące schronisk, w których, w tajemniczych okolicznościach giną tysiące zwierząt - mówi Kinga Izdebska, autorka książki "Biuro kotów znalezionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bernard Werber o spiskach w świecie mrówek

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 11:14
Snują intrygi, walczą przy użyciu coraz doskonalszej broni, biorą niewolników, kochają się - to mrówki, bohaterki fascynującej trylogii autorstwa francuskiego pisarza Bernarda Werbera.
rozwiń zwiń