Adam Lizakowski urodził się w 1956 roku na Dolnym Śląsku, mieszkał i pracował w Pieszycach. W 1981 w momencie wybuchu stanu wojennego przebywał w Austrii, tam zdecydował się na emigrację do USA. Mieszkał w San Francisco (gdzie studiował dziennikarstwo oraz, na uniwersytecie w Berkeley, literatury słowiańskie), a od 1991 mieszka w Chicago.
Debiutował w 1980 na łamach warszawskiego "Tygodnika Kulturalnego". Na emigracji dzięki Czesławowi Miłoszowi, z którym spotykał się i w pewien sposób zaprzyjaźnił, opublikował swoje wiersze na łamach paryskiej "Kultury", potem w Tygodniku Powszechnym, a także w nowojorskim "Nowym Dzienniku" oraz w amerykańskich czasopismach poetyckich.
Wiersze publikował w języku angielskim i hiszpańskim. Jest autorem takich tomików, jak "Cannibalism Poetry" (1984) i "Anteroom Poetry" (1986) wydane w San Francisco; "Wiersze amerykańskie" (Dzierżoniów, 1990); "Złodzieje czereśni" (Stevens Point, WI, 1990); "Współczesny prymitywizm – wiersze i poematy 1986–1992" oraz "Chicago City of Hope, In Poetry and Photography / "Chicago miasto nadziei w poezji i fotografii" wydane w Chicago. Zajmuje się również tłumaczeniem poetów amerykańskich.
źr. Wikipedia
Rozmowę z poetą autorki audycji, Ewa Stocka-Kalinowska i Joanna Szwedowska, nagrały w Wilnie podczas tegorocznych spotkań poetyckich Maj nad Wilią.
Poeta mówił
o "zakochanych" początkach literackich i swoich innych miłościach.
o "uciekaniu" z kraju i próbach osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych.
o początkach pisarskich w San Francisco i znajomości z Miłoszem
o Czesławie Miłoszu
o fascynacji Wilnem
oraz o osiedleniu się w Chicago, twórczości amerykańskiej i o powrocie do polskości
15 lipca (czwartek), godz. 22:30