Próbuję wrócić do tamtych miejsc, na nasze podwórko, na którym już szczeka inny pies, pod nasz dom, przy którym już nie ma tamtego krzaka jaśminu, pod tamto niebo, właśnie wtedy, tamtego września, na ulice Lidy i peron lidzkiego dworca, do tamtego pociągu z innymi przesiedleńcami...
(A. Jurewicz, "Lida", fragm.)
To opowieść o dramacie rozstania małego chłopca – urodzonego w Lidzie na Białorusi – z rodzinnym domem, dziadkami, rówieśnikami, kiedy to w 1957 roku Władysław Gomułka "wynegocjował" powrót Polaków z Kresów Wschodnich. Opowieść o repatriacyjnym pociągu, który jedzie, nie zatrzymując się nigdy. Chłopiec opuszcza ukochane miasteczko i jedzie z rodzicami do niechcianej, obcej Polski...
To opowieść bardzo osobista, realistyczno-poetycka ("elegia o wygnaniu"), złożona z wierszy, krótkich próz oraz fragmentów listów; opowieść rekonstruująca utracone dzieciństwo, próbująca scalić okaleczoną biografię, przywołać dawną przestrzeń, przywrócić poczucie tożsamości.
Książka Aleksandra Jurewicza wydana w 1990 roku przez oficynę Versus (wcześniej jej obszerne fragmenty drukowała paryska "Kultura") otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. ufundowaną po raz pierwszy nagrodę Czesława Miłosza, tytuł "Gdańskiej książki roku", nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki i nagrodę św. Stanisława Kostki.
Adaptacja: Anna Sobecka-Waśkiewicz
Reżyseria: Sylwester Woroniecki
Występują: Danuta Chudzianka, Anna Januszewska, Sylwester Woroniecki, Maciej Dzieciniak, Antoni Szubarczyk i Zbigniew Momont.
18 lipca (niedziela), godz. 20:40