W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy m.in. z rosyjskim reżyserem teatralnym Romanem Wiktiukiem, który pokazał w Gdańsku swoją wersję Romea i Julii. Ten spektakl szybko stało się w Moskwie kultowym przedstawieniem, rozbudzając w ten sposób apetyt reżysera na inne sztuki Szekspira.
Podobnie jak wczasach szekspirowskich, wszystkie role grane są wyłącznie przez mężczyzn. Reżyser, zainspirowany legendą o kapitanie z XVIII wieku, który wraz ze swoimi marynarzami wystawiał dramaty Szekspira, aby w ten sposób uchronić ich od złego zachowania, kreuje na scenie morski klimat – z marynarzami w pasiastych uniformach, z masztami, żaglami i linami.
Festiwal, który rozpoczął się 30 lipca, prezentuje, jak co roku, najwybitniejsze polskie i zagraniczne spektakle szekspirowskie. W najbliższą sobotę w przestrzeniach gdańskiego Dolnego Miasta obejrzeć mozna będzie plenerową inscenizację "Peryklesa" autorstwa brytyjskiej grupy Parabbola.
W efekcie wspólnej wędrówki twórców oraz widzów powstanie ekscytujące przedstawienie dotyczące dzielnicy Gdańska i jednocześnie badające, co to znaczy być outsiderem. O koncpecji spektaklu opowiadają dramaturg oraz aktorka:
Wysłuchaliśmy Bey von Malchus z Solotheater. Artystka przedstawiła w trójmieście śmieszny i tragiczny zarazem monodram oparty na tekście Henryka VII:
Z Beą von Malchus rozmawiała Justyna Mazur:
W Trójmieście gości ponadto wybitny rezyser litewski średniego pokolenia Oskarasem Korsunovasem. Jego pierwsze realizacje jeszcze podczas studiów cieszyły się uznaniem na Litwie a także zagranicą. Podkreślały one absurdalności istnienia, automatyzm, obojętność w relacjach, strach i wyobcowanie. Stopniowo jego zainteresowanie przenosiło się na tematy społeczno-kulturowe czasów współczesnych wpisując się w obraz Litwy przechodzącej transformację polityczną. Od 1990 roku Oskaras Korąunovas zrealizował prawie 30 spektakli na Litwie i zagranicą. Ostatnio zacieśniła się współpraca reżysera z teatrami w Polsce, Rosji, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Na tegorocznym festiwalu zobaczymy dwie produkcje wybitnego litewskiego reżysera: Sen nocy letniej i Hamlet.
Cały Festiwal podumowuje Monika Pilch: