Wsród ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 byli najważniejsi przedstawiciele władz państwowych, politycy, wojskowi, przedstawiciele Rodzin Ratyńskich i ludzie silnie związani z polską kulturą.
Tomasz Merta
Wiceminister kultury i dziedzictwa miał 45 lat. W ministerstwie pełnił funkcję podsekretarza stanu, był też Generalnym Konserwatorem Zabytków. Został powołany na te funkcje w 2005 roku przez ministra Kazimierza Ujazdowskiego i pozostał na stanowisku po zaprzysiężeniu rządu Platformy Obywatelskiej w 2007 roku.
Wcześniej, w latach 2001 do 2002 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Był także współautorem książek publicystycznych, publikował artykuły w prasie codziennej oraz periodykach m.in. w "Res Publice Nowej", "Znaku", "Więziach", "Rzeczpospolitej" i "Przeglądzie Politycznym".
Jako Generalny Konserwator Zabytków dbał o to, by terminem zabytek określać nie tylko dziedzictwo materialne. Do zabytków zaliczał także dobra duchowe.
Jan Ołdakowski i Kazimierz Michał Ujazdowski wspominają Tomasza Mertę
Janusz Zakrzeński
Twórca niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych, szanowany i lubiany człowiek miał 74 lata. 9 kwietnia podczas spektaklu "Dżuma" po raz ostatni stanął na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.
Grał w kilkudziesięciu polskich filmach, stworzył wiele znakomitych kreacji aktorskich, jak: Józefa Piłsudskiego w "Polonia Restituta" oraz "Pasjansach Pana Marszałka". Występował na deskach teatrów: Starego w Krakowie, Polskiego, Nowego i Narodowego w Warszawie.
Był członkiem rady programowej Związku Piłsudczyków. Światowy Zjazd Sybiraków dwukrotnie przyznał mu nagrodę "Ambasador Sybiraków". Janusz Zakrzeński został uhonorowany także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był autorem książek - "Moje spotkania z Marszałkiem" i "Gawędy o potędze słowa".
Zobacz film, w którym Janusza Zakrzeńskiego wspominają Bogdan Potocki i Jarosław Kilian z Teatru Polskiego.