Inauguracja Schleswig-Holstein Music Festival

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 19:00
W "Letnim Festiwalu Muzycznym" słuchaliśmy transmisji z inauguracji Schleswig-Holstein Music Festival. W repertuarze m.in. Koncert fortepianowy C-dur KV 503 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zapraszamy!
Od momentu powstania w 1986 r. Schleswig-Holstein Musik Festival (SHMF) należy do najbardziej spektakularnych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych na świecie
Od momentu powstania w 1986 r. Schleswig-Holstein Musik Festival (SHMF) należy do najbardziej spektakularnych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych na świecieFoto: Shutterstock/Puttachat Kumkrong

Program:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert fortepianowy C-dur KV 503,
  • Gustav Mahler V Symfonia.

Wykonawcy: Emmanuel Ax – fortepian, NDR Elbphilharmonie Orchester, dyr. Alan Gilbert.

***

Od momentu powstania w 1986 r. Schleswig-Holstein Musik Festival (SHMF) należy do najbardziej spektakularnych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych na świecie. Zamiast znanych koncertów odbywających się w zwykłych salach koncertowych i operach, odbywają się one w pięknych zamkach i dworach, w stodołach i stajniach, w najbardziej spektakularnych kościołach Szlezwiku-Holsztynu, a nawet w nietypowych miejscach, takich jak stocznie i hale przemysłowe.

W latach 1996–2013 koncepcja artystyczna SHMF polegała na wybieraniu co roku kraju, który był głównym tematem, i eksponowaniu jego muzyki i kultury. Zabierało nas to w podróż dookoła świata; od Finlandii po Japonię, od USA po Rosję. Dzięki nowemu dyrektorowi, dr Christianowi Kuhntowi, festiwal wytyczał nowe szlaki w 2014 r., wyróżniając konkretnego kompozytora każdego roku.

Od tego czasu festiwal dedykował retrospektywy kompozytorów Felixowi Mendelssohnowi, Piotrowi Czajkowskiemu, Josephowi Haydnowi, Maurice'owi Ravelowi, Robertowi Schumannowi, Sebastianowi Bachowi, Carlowi Nielsenowi i Franzowi Schubertowi. W 2022 roku retrospektywa kompozytora zakończyła się Johannesem Brahmsem. Latem 2023 roku festiwal rozpoczął nową serię miejskich skupień, prezentując muzyczną różnorodność Londynu. 2024 rok będzie poświęcony muzycznej metropolii Wenecji.

Innym programowym celem od 2014 r. jest portret artysty: każdego lata specjalny artysta prezentuje serię koncertów i cieszy się swobodą wyboru programów i zespołów, z którymi chce grać. Po Sol Gabetta, Martinie Grubingerze, Andrásie Schiffie, Avim Avitalu, Sabine Meyer, Janine Jansen, Xavierze de Maistre i Hélène Grimaud, dyrygent Omer Meir Wellber był portrecistą roku 2022. W 2023 r. portret został zadedykowany Danielowi Hope.

[opis pochodzi ze strony festiwalu shmf.de]

***

Na audycję "Letni Festiwal Muzyczny" w niedzielę (7.07) w godz. 19.00-22.45 zapraszała Agata Kwiecińska.

dz

Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Lukáš Vondráček: muzyka nie ma zbyt wiele wspólnego z ideą państwa

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 21:00
- Najbardziej kocham muzykę za jej uniwersalność. Z drugiej jednak strony oczywiście jako Czech staram się w pewnym sensie promować czeską muzykę za granicą. Zwłaszcza Józefa Suka - mam wrażenie, że jego utwory, zwłaszcza te na fortepian, nie są powszechnie znane, a szkoda, bo to chyba mój ulubiony czeski kompozytor - mówił w Dwójce Lukáš Vondráček, który wystąpił z recitalem w czwartek (31.08) na 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Sanderling: Europa Wschodnia to ważny wątek w historii muzyki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 16:30
- Beethoven wyjechał z Bonn do Wiednia, ponieważ chciał studiować w Wiedniu. Podobnie było z Haydnem. Myślę, że wiele motywów z późnych symfonii Haydna ma swoje korzenie w Europie Wschodniej, a nawet na Bałkanach. Uważam, że geograficzna bliskość Europy Wschodniej jest ważną częścią historii niemieckiej muzyki - mówił w Dwójce dyrygent Thomas Sanderling.
rozwiń zwiń