Czy nie można by jaśniej?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 08:35
Obserwuj nas na Google News
We środowej audycji "O wszystkim z kulturą" (4.09) spotkamy się z dr. hab. Tomaszem Piekotem, z którym porozmawiamy o skomplikowanej polszczyźnie w pismach urzędowych, a nawet... artykułach dziennikarskich. Emisja o godz. 17.30.
W audycji rozmawiamy o skomplikowanej polszczyźnie w pismach urzędowych
W audycji rozmawiamy o skomplikowanej polszczyźnie w pismach urzędowychFoto: Shutterstock/Photoroyalty

Dr hab. Tomasz Piekot jest współtwórcą Pracowni Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim.

Od kilkunastu lat zawodowo przygląda się polszczyźnie urzędników, biznesmenów i dziennikarzy. Wyjaśnia, dlaczego często nie chcą, a czasem nie potrafią pisać i mówić zrozumiale.

W audycji porozmawiamy o założeniach prostej polszczyzny i o tym, dlaczego czasem warto wyrażać się jak najprościej, a innym razem wręcz przeciwnie.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w czwartek (5.09) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Jakub Kukla.

am, dz/wmkor

Czytaj także

Nowe zasady pisowni w języku polskim. Prof. Kłosińska: staraliśmy się usunąć nieścisłości

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 15:33
Rada Języka Polskiego ogłosiła jedenaście nowych reguł pisowni. Zmiany nie dotyczą usunięcia "ch", "ó" i "rz", lecz pisowni łącznej, rozłącznej i z łącznikiem oraz małą i wielką literą. - Przede wszystkim staraliśmy się usunąć różne niekonsekwencje, nieścisłości - wyjaśnia w audycji "PrzySłowie" prof. Katarzyna Kłosińska - przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmożyć zmorzonych w Poradniku językowym Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 10:00
Połączenia wyrazów z przypadkami, liczebniki zbiorowe i związki między poszczególnymi częściami zdania. Między innymi tego dotyczą kolejne językowe zagwozdki. Rozwikłania poprawnościowych wątpliwości jak zwykle na stronach internetowych Polskiego Radia, w sekcji "Poradnik językowy Polskiego Radia".  
rozwiń zwiń