Wokół Nagrody Literackiej GDYNIA

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 21:46
W piątek 30 sierpnia w Gdyni po raz 19. przyznana została Nagroda Literacka GDYNIA, która zawsze ma czworo laureatów - w kategoriach esej, przekład, poezja i proza. Tegoroczny werdykt kapituły, obradującej pod przewodnictwem prof. Doroty Kozickiej, jak zazwyczaj przyniósł sporo niespodzianek już na etapie nominacji.
Nagroda Literacka GDYNIA przyznawana jest już od 19 lat
Nagroda Literacka GDYNIA przyznawana jest już od 19 latFoto: Shutterstock/by-studio

Do tegorocznej, 19. odsłony Nagrody Literackiej GDYNIA zgłoszono rekordową liczbę ponad 700 książek. Nagroda jest jedynym wyróżnieniem w kraju przyznawanym twórcom i twórczyniom literatury w czterech oddzielnych kategoriach gatunkowych, na równi traktując też pracę tłumacza. Od 2024 roku funkcję przewodniczącej Kapituły Nagrody po raz pierwszy sprawuje dr hab. Dorota Kozicka, która zastąpiła na tym stanowisku prof. dr hab. Jerzego Jarniewicza.

O kulisach dyskusji w ośmioosobowym gronie, wytyczaniu nagrodzie odrębnej ścieżki na literackiej mapie Polski, a przede wszystkim o nagrodzonych w tym roku książkach - "Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy" Marty Baron-Milian, "Jest taki konik" Wojciecha Kopcia, "Idzie tu wielki chłopak" Grzegorza Bogdała i przełożonym z norweskiego przez Iwonę Zimnicką "Drugim imieniu" Jona Fossego - opowiadali przedstawiciele jurorskiego grona: prof. Dorota Kozicka, prof. Adam Lipszyc i Barbara Klicka.

***

Na "Strefę literatury" w piątek (6.09) w godz. 19.30-20.00 zaprosiła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

am/wmkor

Czytaj także

Krajoznawcza wizyta w Lesznie - najciekawszym mieście Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 16:38
W audycji "Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią" (3.08) tym razem odwiedzliśmy Leszno – jedno z najciekawszych pod względem krajoznawczym miast Wielkopolski. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1393 roku. Miasto założył Rafał Leszczyński, ojciec króla Polski Stanisława Leszczyńskiego w 1738 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata Dwójki: co nam zostało z Miłosza? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 18:20
W przeddzień dwudziestej rocznicy śmierci Czesława Miłosza chcemy zapytać - co nam z niego zostało? Z jego niemal stuletniego, niebywale pracowitego życia? Czy w powszechnej (i na ile powszechnej) pamięci pozostał, jako srogi mędrzec, spoglądający na świat surowym spojrzeniem spod krzaczastych brwi, przekonany o własnej nieomylności, zaświadczonej Noblem, "ogrodnik" literatury polskiej? O tym dyskutowaliśmy w "Debacie Dwójki".
rozwiń zwiń