Literacka Nagroda Nobla 2024. Otrzymała ją południowokoreańska pisarka Han Kang

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 13:03
Komitet Noblowski ogłosił nazwisko tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla. Została nią Han Kang - pisarka pochodząca z Korei Południowej.
Literacka Nagroda Nobla 2024. Otrzymała ją koreańska pisarka Han Kang
Literacka Nagroda Nobla 2024. Otrzymała ją koreańska pisarka Han KangFoto: PAP/Photoshot

Trwa Tydzień Noblowski, podczas którego komitety w Sztokholmie i Oslo ogłaszają laureatów Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach, w tym z literatury. Królewska Szwedzka Akademia Nauk zdecydowała, że w 2024 roku literacka Nagroda Nobla trafi w ręce Han Kang.

Han Kang otrzymała Nobla "za intensywną prozę poetycką, która konfrontuje się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia".

Kim jest Han Kang?

Han Kang urodziła się w 1970 roku w południowokoreańskim mieście Gwangju, a w wieku dziewięciu lat przeprowadziła się z rodziną do Seulu. Pochodzi ze środowiska literackiego, a jej ojciec jest uznanym powieściopisarzem. Oprócz pisania poświęciła się także sztuce i muzyce, co znajduje odzwierciedlenie w całej jej twórczości literackiej.

Han Kang rozpoczęła swoją karierę w 1993 roku od publikacji kilku wierszy w magazynie "Literature and Society". Jej debiut prozatorski miał miejsce w 1995 roku w zbiorze opowiadań "Love of Yeosu". Wkrótce ukazało się kilka innych utworów prozatorskich, zarówno powieści, jak i opowiadań. Wśród nich na uwagę zasługuje powieść "Your Cold Hands", która nosi wyraźne ślady zainteresowania pisarki sztuką. Książka powstała na bazie manuskryptu, pozostawionego przez zaginionego rzeźbiarza, który miał obsesję na punkcie tworzenia gipsowych odlewów kobiecych ciał. Jest tu mowa o ludzkiej anatomii i grze między osobowością a doświadczeniem, gdy w pracy rzeźbiarza pojawia się konflikt między tym, co ciało ujawnia, a tym, co ukrywa. "Życie to prześcieradło wygięte w łuk nad otchłanią, a my żyjemy nad nim jak zamaskowani akrobaci", jak wymownie stwierdza autorka pod koniec książki.

Han Kang zadebiutowała na arenie międzynarodowej powieścią "Wegetarianka". Książka przedstawia brutalne konsekwencje, które dosięgają bohaterkę Yeong-hye, gdy ta odmawia podporządkowania się normom spożycia żywności.

Jak czytamy w laudacji, prace Han Kang charakteryzują się podwójną ekspozycją bólu, korespondencją między udręką psychiczną i fizyczną, z bliskimi powiązaniami z myślą Wschodu. W swojej twórczości Han Kang konfrontuje się z historycznymi traumami i niewidzialnymi zestawami reguł, a w każdej ze swoich prac obnaża kruchość ludzkiego życia. Ma wyjątkową świadomość powiązań między ciałem i duszą, żywymi i umarłymi, a dzięki swojemu poetyckiemu i eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorem we współczesnej prozie.

W tłumaczeniu na język polski ukazały się jej książki: "Wegetarianka", "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec", "Biała elegia".

***

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 123 lat. Najczęściej Nobla dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego - aż 31 razy. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Do tej pory zaszczytu odbioru medalu z rąk szwedzkich monarchów doświadczyło pięcioro polskich pisarzy: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. 

Nagroda Nobla uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie. Zwycięzca cieszy się sławą i uznaniem, otrzymuje również medal z wizerunkiem Alfreda Nobla, kaligrafowany dyplom oraz nagrodę finansową.

***

am

Czytaj także

Nobel dla Annie Ernaux. "Od początku pisała o tym samym"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 08:00
- Jak na to spojrzeć z dzisiejszej perspektywy, to ona właściwie pisała ciągle o tym samym, czyli o sobie, swojej rodzinie, Francji, swoim pokoleniu, o wychodzeniu z ludowości, o przekształcaniu się samej siebie w klasę średnią, intelektualistkę - mówił w radiowej Dwójce prof. Krzysztof Jarosz, współautor przekładu książki Annie Ernaux "Lata". Francuska autorka to tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 22:00
- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki Nobel dla Jona Fossego. "Takich pisarzy na świecie jest tylko kilku"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 22:00
- Wiedzieliśmy, że Jon Fosse właściwie już odniósł międzynarodowy sukces i uważany jest za pisarza największego formatu. Takich pewnie na świecie żyjących jest kilkunastu, kilku nawet może - mówił w Dwójce Krzysztof Cieślik, tłumacz literatury, krytyk literacki i współwłaściciel niewielkiego wydawnictwa, które wydało "Septologię", najnowsze dzieło noblisty.
rozwiń zwiń