Poetka nagrodzona za całokształt. Marzanna Bogumiła Kielar gościem Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 16:54
Debiutancki tomik Marzanna Bogumiła Kielar zatytułowany "Sacra conversazione" został obsypany nagrodami. W audycji z cyklu "Wierność i przemiana" poetka opowiedziała m.in. o tym, czego nauczyło ją żeglowanie z ojcem po mazurskich jeziorach? Jakie książki lubi czytać do poduszki? Jak powstawał jej najnowszy tom wierszy zatytułowany "Wilki"? Czy pisanie wierszy ją zmieniło? 
Marzanna Bogumiła Kielar
Marzanna Bogumiła KielarFoto: Wojciech Olkusnik/East News

Marzanna Bogumiła Kielar odebrała Wrocławską Nagrodę Poetycką "Silesius" - przyznaną za całokształt twórczości. "Zbudowała swój świat, odseparowany, chłodny, wilgotny, lecz przesycony cichą emocją, niepewną, lecz wyczuwalną duchowością, także kobiecy" - tak uzasadniał przyznanie tego wyróżnienia przewodniczący jury profesor Piotr Śliwiński.

Poezja o kobiecym punkcie widzenia 

- Nie wybrałam tego, nie powiedziałam sobie: będę poetką. Raczej uciekałam od tego w różne aktywności. Ale przychodził taki czas, że musiałam pisać wiersze, bo inaczej miałam poczucie, że życie przecieka mi przez palce, a bardzo tego poczucia nie lubię - mówi Marzanna Bogumiła Kielar.

Marzanna Bogumiła Kielar zadebiutowała w 1992 roku tomem wierszy "Sacra conversazione". Do tej pory w Polsce wydała pięć tomów  poetyckich i dwa wybory wierszy.

Podczas spotkania w audycji "Wierność i przemiana" posłuchaliśmy także utworu w wykonaniu pewnego pianisty, którego poetka lubi słuchać.      

***

Na audycję "Wierność i przemiana" we wtorek (22.10) o godz. 19.00 zaprosiła Dorota Gacek.

zch/dz

Czytaj także

Sofokles, Szekspir czy Beckett w tłumaczeniu Antoniego Libery

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2024 15:16
"Antologia przeznaczona jest dla miłośników poezji, którzy lubią powracać do słynnych skrzydlatych słów i porównywać je z innymi lekcjami przekładu" – pisze Antoni Libera we wstępie do wydanego właśnie tomu swoich tłumaczeń "Bądź wierny sobie. Od Homera do Becketta wybór przekładów poetyckich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia rzeczy niewielkich. Krzysztof Czyżewski i jego wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 13:00
- Moja mama uczyła mnie wszystkich imion świata. Pamiętam na przykład rzeczkę, na której nie było mostu. Kładła pierwszy kamień i mówiła: stań na nim. Podawała mi następny, a ja stawiałem kolejny krok. A jak już było się na środku tej rzeczki, to już było łatwiej przeskoczyć na drugi brzeg, niż się cofnąć. Ta figura budowania mostu do dzisiaj ze mną jest - opowiadał w Dwójce Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
rozwiń zwiń