Ruch w życiu i twórczości Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 15:03
"Znów jestem w ruchu. Śpieszę ku śmierci" – te słowa Herbert umieszcza w zakończeniu tomu esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Herbert jako człowiek i artysta w ruchu – zarówno w ruchu biograficznym, egzystencjalnym – od narodzin do śmierci, jak i w ruchu w przestrzeni – pomiędzy Lwowem, Warszawą, Atenami, Sieną, Paryżem, Londynem, Stanami Zjednoczonymi i wieloma innymi miastami i miejscami.
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: Shutterstock/Lukasz Michalczyk

Herbert w ruchu jako poeta – od debiutanckiej "Struny światła" z 1956 roku po tom ostatni "Epilog burzy" wydany w 1998 roku – roku śmierci poety.

Herbert w ruchu pomiędzy gatunkami literackimi i różnymi formami artystycznej aktywności – poezją, esejem, dramatem, słuchowiskiem, bajką, rysunkiem, szkicem.

I wreszcie Herbert w ruchu dla nas – czytelników, w zmieniających się razem z naszymi nowymi doświadczeniami perspektywach i odczytaniach. 

O tych różnych wymiarach ruchu związanych z życiem i twórczością Zbigniewa Herberta w 100. rocznicę urodzin autora "Pana Cogito" porozmawiają w audycji: Anna Romaniuk, Katarzyna Haber, Janusz Drzewucki i Paweł Próchniak.

Usłyszymy także wiersze w wykonaniu poety i w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (30.10) w godz. 19.10-20.00 zaprasza Dorota Gacek.

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Mitologiczne imaginarium Herberta. "Antyk był dla niego elementem kulturowego kodu genetycznego"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 21:00
- Kultura antyczna była dla Zbigniewa Herberta czymś, co się dziedziczy, ale w sposób tożsamościowy. Herbert odczuwał silną przynależność do kultury śródziemnomorskiej. Co więcej, miał świadomość, że ta kultura daje pewien język, którym mówimy o rzeczywistości. Zestaw symboli, dzięki którym człowiek opowiada sam o sobie - mówił w Dwójce historyk literatury prof. Wojciech Kudyba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dlaczego Herbert?". Warszawskie adresy Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 21:30
W cyklu "Dlaczego Herbert?" tym razem rozmawialiśmy o miejscach w Warszawie związanych ze Zbigniewem Herbertem, a także o tym, dlaczego poeta wybrał właśnie stolicę i jak to miasto zapisało się w jego poezji.
rozwiń zwiń