"Maskarada" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 09:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" będziemy podglądać próby "Maskarady", najważniejszego dzieła dramatycznego Michaiła Lermontowa, które pojawi się na afiszu Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Próba Maskarady
Próba "Maskarady"Foto: materiały promocyjne Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie / Piotr Kubic

Dzieło zbuntowanego romantyka opowiada o zbrodni filozoficznej dokonanej przez Arbienina, który przeciwstawia się powszechnej moralności i mści się na dobru za jego bezsilność. Lermontow - za koncepcjami Schellinga - nie tylko zrównuje zło z dobrem, lecz także wprowadza estetykę tzw. podwójnej litości, litości dla ofiary zbrodni i dla jej krzywdziciela.

Lermontow pracował nad dramatem wiele lat. Kolejne wersje utworu były odrzucane przez cenzurę, która zarzucała pisarzowi gloryfikację występku. Ostatecznie dzieło wydano dopiero po śmierci pisarza w 1842 r. Od tego czasu "Maskarada" zajmuje szczególne miejsce w historii literatury i teatru XIX w. W Krakowie sztukę reżyseruje Nikołaj Kolada, wybitny współczesny dramaturg rosyjski.

Ponadto w audycji ponownie połączymy się z ważnymi festiwalami: filmowym w Gdyni i Wratislavią Cantans.

Program poprowadzi Adam Suprynowicz.

12 września (czwartek), godz. 16.00

Zobacz więcej na temat: TEATR
Czytaj także

"Karnawał" Mrożka o trzech tajemnicach płci

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 15:30
Akcja nowej sztuki wybitego dramaturga – "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" – rozgrywa się najprawdopodobniej w rajskim ogrodzie. Późny Mrożek jest gorzki w swojej wizji współczesności, choć znajduje też miejsce na nieoczekiwaną nadzieję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z dalekiego czasu. Kania tłumaczy Kawafisa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" spotkaliśmy się z Ireneuszem Kanią - autorem nowych przekładów wierszy Konstandinosa Kawafisa - greckiego poety, którego 150. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci przypada w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kongres" - Lem broni jawności zła

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 19:00
- Stanisław Lem bardzo podejrzliwie traktował próby ukrycia prawdziwej natury człowieka - mówił w Dwójce prof. Maciej Michalski. O opowiadaniu pisarza i jego filmowej adaptacji Ariego Folmana opowiadał także Wojciech Orliński.
rozwiń zwiń