Kruche życie. Artysta szklarz Stanisław Borowski

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 13:30
Rozżarzone narzędzia, rozgrzane szkło, huczące piece i delikatna, krucha sztuka. W audycji dokumentalnej zabraliśmy Państwa do huty szkła w Tomaszowie Bolesławieckim.
Audio
  • Kruche życie. Artysta szklarz Stanisław Borowski (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Benoit Daoust

Właściciel huty Stanisław Borowski ze szkłem zetknął się w szlifierni Krośnieńskich Hut Szkła w latach 60. Talent i cierpliwość pozwoliły mu osiągnąć mistrzostwo w trudnej sztuce grawerowania, jednak w PRL-u prace hut były odgórnie sterowane, a tematy, które podejmować mieli artyści, ściśle określone.

Dlatego Borowski w 1976 r. rozpoczął niezależną działalność. Jest teraz jednym z najbardziej znanych polskich artystów szkła, doktorem honoris causa ASP we Wrocławiu. Jego barwny, ale też pełen dramatów życiorys poznaliśmy wchodząc do pracowni i stając przed hutniczymi piecami.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 21.30

am/pg

Czytaj także

Józef Wilkoń: żona zupełnie zmieniła moje życie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:31
- W 1956 roku, rok po skończeniu studiów na krakowskiej ASP, przeniosłem się do Warszawy. Stało się tak z powodu pewnej dziewczyny, którą poznałem w 1955 roku podczas Światowego Festiwalu Młodzieży - mówił w Dwójce jeden najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją, malarz, rysownik, autor plakatów i rzeźbiarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porcelanowa sztuka Marka Cecuły

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 16:41
Spotkanie z artystą w jego studiu projektowym w Ćmielowie. Marek Cecuła opowiedział o swojej pracy i życiowych losach.
rozwiń zwiń