XXI Festiwal Bachowski w Świdnicy
Co więcej, ten szczególny świdnicki kościół to dziś największa drewniana świątynia barokowa w Europie. Może pomieścić siedem i pół tysiąca ludzi. Wbrew życzeniom Ferdynanda III nie tylko stoi już 360 lat, lecz także zyskał na znaczeniu. – Od 2001 r. kościół wraz z bratnim Kościołem Pokoju w Jaworze jest wpisany na listę światowego dziedzictwa zabytków kultury UNESCO – przypominał biskup luterański Waldemar Pytel.
- To miejsce oczarowało mnie - dodawała Bożena Pytel, żona biskupa. - Kościół Pokoju jest absolutnie wyjątkowy jak na kościół luterański. Kościoły ewangelickie zazwyczaj są bardzo skromne, a tutaj ta barokowa świątynia aż kipi różnymi ornamentami.
Budowa kościoła, jak przypomniano w rozmowie, została obwarowana przez cesarza Ferdynanda III specyficznymi warunkami ("jedynie z drewna, piasku, słomy i gliny")? A by znaleźć odpowiednie na tę budowę fundusze, jeden z mieszkańców miasta wyruszył w kilkuletnią podróż po Europie...
12:41 k pokoju.mp3 Historia i współczesność Kościoła Pokoju w Świdnicy (PR, 2017)
- Mamy do czynienia z nietypową konstrukcją. Architekt Albrecht von Saebisch musiał być człowiekiem genialnym, aby bez użycia komputera, jedynie przy pomocy kartki i ołówka, obliczyć statykę kościoła i wymyślić taki projekt, w którym 7,5 tysiąca ludzi naraz będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwie ewangelickim. Wszystko, co widzimy we wnętrzu, wykonane jest z drewna. Nawet kolumny ołtarza, które wydają się kolumnami z marmuru, również są w drewna – opowiadał w innym radiowym nagraniu przewodnik po Świdnicy Sobiesław Nowotny.
Podobno, kiedy przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, na początku XIX wieku, przyjechał do Świdnicy, spojrzał na ten obiekt i powiedział "O! Wielka stodoła!". Kiedy w 1906 roku przyjechał do Świdnicy cesarz Wilhelm II, wszedł do kościoła i stwierdził "To jest wyjątkowo piękny kościół". – I taka jest różnica. Z zewnątrz wygląda jak stodoła, a dopiero wewnątrz ukazuje całe swoje piękno – dodawał przewodnik.
01:17 przewodnik.mp3 Sobiesław Nowotny, przewodnik po Świdnicy, o Kościele Pokoju (PR, 2018)
Co jeszcze warto zobaczyć w Świdnicy? Z pewnością drugą ważną świątynię tego miasta, katedrę św. Stanisława Biskupa i Meczennika i św. Wacława Meczennika, która może się poszczycić najwyższą na całym Śląsku wieżą kościelną. W radiowych nagraniach o Świdnicy nie zabrakło również opowieści o wielokulturowości tego miasta (wpływy polskie, czeskie, a przede wszystkim niemieckie) czy o odbywającym się tu już ponad 20 lat Festiwalu Bachowskim.
Warto podkreślić, że to dolnośląskie miasto nad Bystrzycą może się również pochwalić własną tradycją kulinarną. A składają się na nią dania z dziczyzny, typowe dla tego regionu, pierniki (starsze nawet od toruńskich!) i lokalne piwo.
05:04 PR1.mp3 Zwiedzamy Świdnicę! Tradycje kulinarne, kupieckie i... widok z ratuszowej wieży. (PR, 2018)
Widok na Świdnicę. Fot. shutterstock/Sergey Dzyuba