"Brzemię zwycięstwa". Robert Kostro: II wojna światowa jest niezamkniętym rozdziałem
8 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. - Zakończenie okrutnej niemieckiej okupacji to wydarzenie niewątpliwie znaczące. Ale ani Polska, ani inne kraje Europy Środkowej nie mogły cieszyć się wolnością. Mogły cieszyć się co najwyżej zaprzestaniem walk - podkreślał dr Paweł Ukielski.
Jak przypominał, ci, którzy walczyli w czasie wojny, w przypadku Polski zwłaszcza żołnierze Armii Krajowej, "byli narażeni na wiele represji. A zniewolenie sowieckie, które przyszło do Polski po 1944-45 roku, zakończyło się dopiero w roku 1989".
Czy ta odmienna od zachodniej perspektywa czasu powojennego jest powszechnie znana? - Myślę, że sytuacja się poprawia. Ostatnia, z września zeszłego roku, rezolucja Parlamentu Europejskiego wyraźnie mówi, że były dwa totalitaryzmy, nazistowski i komunistyczny. Tego typu deklaracje pokazują, że idziemy w dobrym kierunku. Że nasz głos jest coraz bardziej słyszalny, chociaż przebija się z trudem. Te dwie narracje, dwie pamięci cały czas nie zostały zespolone - mówił gość "Poranka Dwójki".
Polacy na frontach II wojny światowej - serwis specjalny
W rozmowie również m.in. o zagrożeniach płynących z obecnej polityki historycznej Rosji. Nie zabrakło też wspomnienia o historycznych kontekstach dwukrotnego podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzi: Paweł Siwek
Gość: dr Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 8.05.2020
Godzina emisji: 8.30