Jak zaznaczył prof. Wojciech Roszkowski, obchodzona dziś 50. rocznica Marca’68 zbiegła się w czasie z nowelizacją ustawy o IPN-ie i z „całym fermentem w kraju i za granicą, która ta nowelizacja wywołała”. Zdaniem prof. Roszkowskiego „ferment ten wynika z manipulowania historią, którą zbyt słabo się zna, przede wszystkim za granicą”.
- Polityka milczenia, cichego poddawania się i płynięcia z głównym nurtem doznała fiaska i niczego dobrego nie przyniosła. Wręcz przeciwnie. Bicie się w piersi za nie swoje winy ze strony polskiej przyczyniło się wręcz do ugruntowania opinii o tym, że Polska w czasie wojny zachowywała się w sposób podejrzany. Trzeba było w końcu coś z tym zrobić – podkreślił prof. Roszkowski.
Gość dodał także, że obecny rząd starał się bronić dobrego imienia Polski na arenie międzynarodowej lecz wywołał tym pewne reakcje negatywne co nie było jego intencją ani długofalowym celem.
- Wręcz przeciwnie. Podkreśla się wolę dobrych stosunków z Izraelem i bardzo często wspomina się Żydów wymordowanych w czasie wojny lub wygnanych z Polski po wojnie z pewną nostalgią, sentymentem – podsumował prof. Roszkowski.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/pr
Rozmowa PR24 w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 8.03.18
Godzina emisji: 16:12