Reportaż "Literka po literce" - miłość wyznawana alfabetem Morse'a w świecie zła

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 22:00
"Literka po literce" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - to opowieść o Wiesławie i Jerzym Śmiechowskich, którzy zakochali się w sobie, porozumiewając się alfabetem Morse'a przez ścianę w stalinowskim więzieniu.
Reportaż Literka po literce to opowieść o sile życia w świecie zła
Reportaż "Literka po literce" to opowieść o sile życia w świecie złaFoto: Shutterstock/Liv friis-larsen
  • Historia, o której opowiada reportaż "Literka po literce", swój początek miała w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie w 1947 roku.
  • To właśnie tam Wiesława Pajdak i Jerzy Śmiechowski zakochali się w sobie, rozmawiając alfabetem Morse'a wystukiwanym przez ściany sąsiednich cel.
  • Uczucie, które narodziło się między "Małą" i "Ju", bo tak pieszczotliwie mówili do siebie bohaterowie, przetrwało 6 lat dzięki listom, które przesyłali do siebie z kolejnych więzień, do których byli przenoszeni. Wiesia i Jerzy po raz pierwszy mogli się zobaczyć w 1953 roku… na swoim ślubie.

Wiesława Śmiechowska była córką Antoniego Pajdaka, działacza socjalistycznego i niepodległościowego, skazanego w procesie szesnastu.

Terror, który zaowocował miłością

Została aresztowana w listopadzie 1947 roku. W okresie wojny działała w konspiracji i była łączniczką. Jerzy Śmiechowski również był w konspiracji, a dokładniej w Narodowych Siłach Zbrojnych. On także trafił do więzienia w 1947 roku, ale miesiąc wcześniej.

- Próbowałam komunikować się z celą obok. Zorientowałam się, że ten, kto tam siedzi, nie potrafi mi odpowiedzieć. Przekazywałam informację literka po literce, odbiorca zorientował się, że uczę go tego Morse'a. Załapał to dość szybko - opowiadała Wiesława Śmiechowska w reportażu "Literka po literce" Eweliny Karpacz-Oboładze.

Pierwszy raz zobaczyli się na swoim ślubie

- Robiła te przerwy tak, że się nauczyłem tego alfabetu bardzo szybko. Później z niego ciągle korzystałem i zaczęliśmy rozmawiać - tłumaczył Jerzy Śmiechowski.

Uczucie, które narodziło się między "Małą" i "Ju", bo tak pieszczotliwie mówili do siebie bohaterowie tej historii, przetrwało 6 lat dzięki listom, które przesyłali do siebie z kolejnych więzień, do których byli przenoszeni. Wiesia i Jerzy po raz pierwszy mogli się zobaczyć w 1953 roku… na swoim ślubie. Od tamtej pory byli nierozłączni. Przeżyli razem ponad 50 lat.

Posłuchaj
27:19 2024_03_21 21_29_45_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Literka po literce" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze (Bez fikcji/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: "Bez fikcji" w "Rozmowach po zmroku"

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 21.03.2024

Godz. emisji: 21.30

mgc/pg/wmkor

Czytaj także

Knebel na media. Jak działała cenzura w PRL?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 12:40
25 lat temu zlikwidowano Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Jak cenzurę wspominają dziś dziennikarze Polskiego Radia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. August Emil Fieldorf "Nil". Wierny żołnierz Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 06:00
20 marca 1895 roku urodził się August Emil Fieldorf, oficer WP, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku.
rozwiń zwiń