Tadeusz Konwicki - reżyser, który wyprzedził Nową Falę

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 13:00
- Jest to twórca, który posługiwał się bardzo nowoczesnym filmowym językiem i ten język filmowy dosyć dobrze znosi próbę czasu - tak o reżyserze Tadeuszu Konwickim mówił w Dwójce Jakub Majmurek, krytyk filmowy.
Tadeusz Konwicki był współtwórcą i przedstawicielem polskiej szkoły filmowej
Tadeusz Konwicki był współtwórcą i przedstawicielem polskiej szkoły filmowejFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski
  • W czerwcu obchodziliśmy dwie rocznice związane z reżyserem Tadeuszem Konwickim. 11 czerwca odbyła się premiera jego filmu "Salto", 22 czerwca przypadła z kolei rocznica urodzin.
  • Tadeusz Konwicki jest również twórcą takich tytułów, jak "Ostatni dzień lata", "Jak daleko stąd, jak blisko", "Dolina Issy" i "Lawa".
  • O jego twórczości rozmawialiśmy w audycji z Januszem Wróblewskim i Jakubem Majmurkiem.

11 czerwca 1965 roku odbyła się premiera słynnego filmu "Salto" w reżyserii i do scenariusza Tadeusza Konwickiego. Twórca, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, ma w swoim dorobku wiele dzieł filmowych.

Urodzony 22 czerwca 1926 w Nowej Wilejce prozaik, scenarzysta i reżyser był współtwórcą i przedstawicielem polskiej szkoły filmowej. To także kierownik literacki słynnych zespołów filmowych "Kadr", "Kraj", "Pryzmat" i "Perspektywa".

Tadeusz Konwicki i nowa fala

Konwickim mówi się, że to autor, który trafnie definiuje polskiego inteligenta swoich czasów. Okazuje się jednak, że jego filmy są czytelne i dla wielu interesujące także dzisiaj.

- Myślę, że to jest na pewno kino, które było bardzo, jak na swój czas nowoczesne, formalnie posługujące się bardzo ciekawym językiem filmowym, w dużej mierze wyprzedzającym swoje czasy. "Ostatni dzień lata", debiut Konwickiego, jest filmem, który w jakimś sensie wyprzedza Nową Falę. On jest kręcony zanim ten pierwszy nowofalowy sezon - z "Do utraty tchu", z "400 batami" - zdefiniuje francuską Nową Falę jako zjawisko - zauważył Jakub Majmurek.

Jak dodał, "jest to twórca, który posługiwał się bardzo nowoczesnym filmowym językiem i ten język filmowy dosyć dobrze znosi próbę czasu".


Posłuchaj
29:13 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku_2024_06_26-21-29-51.mp3 Tadeusz Konwicki - reżyser, który wyprzedził nową falę

*** 

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Marcin Pesta

Goście: Janusz Wróblewski i Jakub Majmurek (krytycy literaccy)

Data emisji: 26.06.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/dz/pg

Czytaj także

Film "The Old Oak" - pożegnanie Kena Loacha. "Jego kino przypomina o kręgosłupie etycznym"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 20:45
Film "The Old Oak" autorstwa Kena Loacha jest ostatnim dziełem tego 88-letniego artysty. Dr Karolina Kosińska - redaktor naczelna "Kwartalnika Filmowego" opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia za co ceni tego reżysera i czy rzeczywiście jest to jego pożegnanie z filmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Plucińska o filmie "Joko": brutalny świat z plasteliny

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 14:00
- Ciężko się odciąć od Rolanda Topora, jego słowa wchodzą gdzieś głęboko, wydają się bardzo aktualne. Jego język jest bardzo wizualny - mówiła w Dwójce Izabela Plucińska, reżyserka filmu animowanego pt. "Joko", który powstał na podstawie dramatu "Joko świętuje rocznicę" autorstwa Rolanda Topora.
rozwiń zwiń