Najpiękniejsze muzea świata. Jedno z nich znajduje się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2024 15:50
Jedno z najpiękniejszych muzeów świata znajduje się w Polsce. To Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Obiekt otrzymał nagrodę na międzynarodowym konkursie Prix Versailles i trafił na The World’s Most Beautiful Museums 2024.
Siedziba Muzeum Historii Polski (elewacja od strony wschodniej)
Siedziba Muzeum Historii Polski (elewacja od strony wschodniej)Foto: Rafał Chmielewski/muzhp.pl/media
  • Muzeum Historii Polski zostało nagrodzone w konkursie Prix Versailles.
  • W ten sposób - jako pierwszy obiekt z Polski - znalazło się liście The World’s Most Beautiful Museums 2024.
  • - Projektując muzeum, zależało nam, żeby mówiło ono także o historii architektury w Polsce - tłumaczą architekci Marta Sękulska-Wrońska i Krzysztof Budzisz z pracowni WXCA.

- Od lat obserwowaliśmy tę nagrodę - jak ona ocenia piękno przestrzeni i jak służy ludziom. Jak dotąd żaden Polak i żadna polska pracownia, jak również żaden obiekt z Polski nie otrzymał tego wyróżnienia - mówi Marta Sękulska-Wrońska, architektka, która stoi za projektem MHP. 

Prix Versailles: nowa kategoria i pierwsze wyróżnienie dla Polski

Nagroda Wersalska (Prix Versailles) - jedno z prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury i designu - przyznawana jest od 10 lat. W tym roku - po raz pierwszy w historii konkursu - jury w osobnej kategorii wyróżniło architekturę muzealną. Muzeum Historii Polski zostało docenione za szczególne walory architektoniczne.

- Utworzenie nowej kategorii "architektura muzealna" to podkreślenie roli społecznej muzeów w kreowaniu dialogu kulturowego i wokół historii. To, że projekt naszego autorstwa otrzymał tę nagrodę, jest dla nas olbrzymim wyróżnieniem - dodaje rozmówczyni Marty Zinkiewicz.

Jak wyglądały prace nad projektem?

Gmach Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli został otwarty w 2023 roku. Układ budynków oraz placu został tak zaplanowany, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII wieku.

Posłuchaj
03:01 [i] muzeum1.mp3 Muzeum Historii Polski - jak powstawał projekt? (Kto pytał?/Czwórka)

- W tym roku mija siedem lat, odkąd po raz pierwszy siedliśmy do projektowania tego budynku. Oczywiście większość tego czasu zajęła budowa, a nie projektowanie, natomiast w samym procesie tworzenia koncepcji wzięło udział stu projektantów z różnych branż - opowiada architekt Krzysztof Budzisz, partner pracowni WXCA.

Budynek, który opowiada o historii

- Poszukiwaliśmy sposobu na to, żeby budynek samą swoją bryłą i elewacją przygotowywał na to, co będzie w środku. On miał opowiadać o Muzeum Historii Polski w sąsiedztwie Muzeum Wojska Polskiego, dlatego sięgnęliśmy głęboko do tradycji - tłumaczy Marta Sękulska-Wrońska.

- Fasada tego budynku jest zapisem historii jako procesu. Odwołujemy się tutaj do sedymentacji, czyli osadzania się w danych epokach materiału, który to proces potem na przekrojach prezentuje się w postaci warstw - tłumaczy Krzysztof Budzisz. - Symboliczny jest też sam materiał, czyli marmur. To nietypowy kamień, w którego strukturze można odczytać historię jego powstania.  


Siedziba Muzeum Historii Polski. Źródło: Materiały prasowe Muzeum Historii Polski Siedziba Muzeum Historii Polski. Źródło: Materiały prasowe Muzeum Historii Polski
Posłuchaj
04:29 [i] muzeum2.mp3 Jak projektuje się współczesne muzea? (Kto pytał?/Czwórka)

Polskie muzeum w światowym towarzystwie

Na liście The World’s Most Beautiful Museums 2024 umieszczono 7 nowo otwartych muzeów z całego świata. Obok Muzeum Historii Polski w Warszawie znalazło się tam m.in. Muzeum Sztuki A4 w Chinach, Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Trzęsienia Ziemi w Indiach, Muzeum Sztuki Simose w Japonii czy Muzeum Oman Poprzez Wieki w Omanie.

- Architekturę odbiera się w różnych prędkościach i z różnej perspektywy. Jak patrzymy na Muzeum Historii Polski z daleka, widzimy wydrążoną skalę z otworami, natomiast zbliżając się, widzimy coraz więcej szczegółów: użylenie marmuru i elementy będące metaforą dawnych spoliów. Nam - jako architektom - zależało, żeby muzeum mówiło też o historii architektury w Polsce - dodają projektanci. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz 

Data emisji: 29.056.2024

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Grali w "The Sims", teraz projektują domy. Studenci z Politechniki Lubelskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 20:10
Studenci Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej stworzyli niezwykłe projekty domów dla swoich bohaterów w… grze "The Sims 4". Najlepsze prace oglądać można na wystawie "Zimowa chatka" w Centrum Architektury w Lublinie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziedziniec Kultury 2024 będzie takim muzycznym studiem reportażu"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 19:18
"…Bliżej" to hasło przewodnie tegorocznej edycji Dziedzińca Kultury - cyklu warszawskich wakacyjnych bezpłatnych spotkań z kulturą. Artyści muzyczni przeprowadzą nas przez świat reportażu, bo patronem 2024 roku i Dziedzińca Kultury jest Melchior Wańkowicz, ojciec polskiej szkoły reportażu. 
rozwiń zwiń