"Alfabet Gombrowicza" - "K" jak "Kobieta"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 21:42
W Alfabecie Gombrowicza kolejne hasło: "K" jak kobieta. Temat wielopoziomowy, bo można go rozpatrywać na polu osobistej biografii pisarza, ale i obecności kobiet w jego twórczości. Stosunek Gombrowicza do kobiet był skomplikowany...
Witold Gombrowicz
Witold GombrowiczFoto: PAP/Photoshot/Photoshot

Jawnie biseksualny pisarz, określany jest często jako mizogin, który kontakty z kobietami ograniczał do "samotnych i potajemnych awantur z dziewkami najniższej kategorii na dalekich przedmieściach Warszawy" (fragment książki "Testament. Rozmowy z Dominique de Roux").

W jego twórczości prozatorskiej i dramaturgicznej można odnaleźć kilka typów kobiecych, ale każdy – z różnych powodów – wzbudza raczej lęk męskich bohaterów, czasem pogardę, jeśli fascynację, to z powodów daleko odbiegających od afirmacji kobiecości. Ale z drugiej strony, czy to uprawnione, by tak kategorycznie rozstrzygać o stosunku Gombrowicza do kobiet na podstawie jego twórczości?Może lepszym przewodnikiem będzie jednak biografia?

Na te zawiłości w audycji odpowiadała Klementyna Suchanow, badaczka twórczości Witolda Gombrowicza, autorka dwutomowej biografii pisarza zatytułowanej "Ja, geniusz", pisarz, redaktor, aktywistka.


Posłuchaj
28:50 _PR2 (mp3) 2024_07_22-19-31-06.mp3 "Alfabet Gombrowicza" - "K" jak "Kobieta" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Alfabet Gombrowicza" w cyklu "Rozmowy po zmroku"

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 22.07.2024

Godzina emisji: 19.30

dz

Czytaj także

Witold Gombrowicz - dziewictwo, honor i gender w "Pamiętniku z okresu dojrzewania"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 15:31
- W tym opowiadaniu ja mam wrażenie, że właśnie to gra: czym jest właściwie ta cnota i dlaczego ona tak bardzo się różni dla mężczyzn i dla kobiet? Mam wrażenie, że to jest opowiadanie, w którym rzeczywiście Gombrowicz zastanawia się nad tym, czym właściwie jest ta kulturowa różnica płci - mówił o debiutanckiej twórczości Witolda Gombrowicza dr hab. Błażej Warkocki w audycji "Alfabet Gombrowicza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Tomasz Bocheński: Gombrowicz jako czytelnik ukrywał swe literackie fascynacje

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 08:45
- Gombrowicz jako czytelnik chronił swój zachwyt, na powierzchni jest Witold, który atakuje innych autorów i obniża wartość ich twórczości. Głębiej widzimy kogoś innego, kto w sposób niesłychanie dyskretny traktuje swoje fascynacje. Jednak najważniejsze jest obcowanie ze sztuką, to jest taktyka odpychania i przybliżania, jak to niegdyś opisał Jan Błoński - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Tomasz Bocheński. 
rozwiń zwiń