Zbigniew Herbert jako dramaturg. "Możemy mówić nawet o manifestach literackich"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 22:00
W jubileuszowym cyklu poświęconym życiu i twórczości Zbigniewa Herberta proponujemy spojrzenie na utwory dramatyczne pisarza. - Jest ich niewiele, ale jest to bardzo znacząca twórczość. Staram się, jak mogę, aby o tym uświadamiać - powiedział w Programie 2 Polskiego Radia prof. Jacek Kopciński.
Zbigniew Herbert oprócz poezji i esejów tworzył także dramaty
Zbigniew Herbert oprócz poezji i esejów tworzył także dramatyFoto: Piotr Janowski/PAP/CAF

Odbiór dorobku Zbigniewa Herberta został zdominowany przez tomy poetyckie i eseistykę, ale warto przypominać, że jest on autorem pięciu opublikowanych za jego życia dramatów. Dwa inne, ukończone, doczekały się realizacji słuchowiskowych w Polskim Radiu.

O dramaturgii Herberta nawiązującej do dwudziestowiecznej tradycji teatru poetyckiego, a jednocześnie tak odmiennej od współczesnych autorowi "Jaskini filozofów" dzieł Różewicza czy Mrożka, w kolejnej odsłonie jubileuszowego cyklu opowiedział prof. Jacek Kopciński – historyk literatury, także krytyk teatralny, znawca twórczości dramatycznej Zbigniewa Herberta.

Dramaty Herberta

Prof. Jacek Kopciński miał okazję zapoznać się z tekstami znanego poety. Zdecydował się nawet na wydanie kolejnego z nich. - Kiedy razem z Grzegorzem Wroniewiczem wydawaliśmy dramaty Zbigniewa Herberta, miałem dostęp do tych niedrukowanych tekstów. Zdecydowałem się wtedy na dołączenie do pięciu sztuk Herberta "Mai" - zdradził.

- Więcej ukończonych dramatów Herberta nie mamy. Jest ich niewiele, ale jest to bardzo znacząca twórczość. Staram się, jak mogę, aby o tym uświadamiać. Bardzo dużo mówią nam o Herbercie jako poecie filozofującym. Możemy mówić nawet o manifestach literackich - zaznaczył prof. Jacek Kopciński.


Posłuchaj
30:02 _PR2 (mp3) 2024_08_12-19-27-59.mp3 Prof. Jacek Kopciński o dramatach Zbigniewa Herberta (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: prof. Jacek Kopciński (historyk literatury, znawca twórczości dramatycznej Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 12.08.2024

Godzina emisji: 19.30

pg/dz/wmkor

Czytaj także

Szkicowniki podróżne Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 15:00
Zbigniew Herbert pozostawił po sobie 290 notatników, a w nich około 5 tysięcy rysunków. Ogromna ich cześć poświęcona jest dziełom sztuki, które poeta oglądał w najważniejszych europejskich muzeach. "Próg pytania. Rysunki Herberta" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w warszawskiej Kordegardzie. Między innymi o niej rozmawialiśmy w audycji "Kunstkamera".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni okres życia Zbigniewa Herberta. Katarzyna Herbert: starał się nie myśleć o tym, co go dręczy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 21:16
"Poezja polska, o której pragnę powiedzieć Państwu parę słów, urodziła się na królewskich pokojach, z piętnem siły, prostoty i godności. Narodziny jej znaczy przyjście na świat Jana Kochanowskiego, znakomitego o d  r a z u" – tak zaczyna się ostatni tekst Zbigniewa Herberta, będący wstępem do wieczoru poetyckiego, który odbył się 25 maja 1998 roku w Teatrze Narodowym. O ostatnim okresie życia poety opowiedziała w Dwójce m.in. jego żona – Katarzyna Herbert.
rozwiń zwiń