Ari Folman, autor filmu "Walc z Bashirem", o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 22:00
Gościem audycji "Rozmowy po zmroku" był Ari Folman - izraelski reżyser filmowy i scenarzysta, współautor komiksu "Dziennik Anne Frank".
Ari Folman ma na swoim koncie Złoty Glob oraz nominację do Oscara
Ari Folman ma na swoim koncie Złoty Glob oraz nominację do OscaraFoto: Aldona Łaniewska-Wołłk

Ari Folman urodził się w 1962 roku w Hajfie. Służył w armii izraelskiej - brał udział w wojnie na terenie Libanu. Jest autorem antywojennego obrazu pt. "Walc z Bashirem". Film zdobył wiele nagród, w tym Złoty Glob oraz nominację do Oscara.

W rozmowie z Dwójką artysta opowiedział m.in. o swoich odczuciach dotyczących konfliktów zbrojnych, w tym także tego, który obecnie rozgrywa się pomiędzy Izraelem i Palestyną oraz o swoich polskich korzeniach.


Posłuchaj
28:34 Wybieram 2 6.08.2024 Ari Folman.mp3 Izraelski reżyser filmowy Ari Folman o konflikcie izraelsko-palestyńskim (Wybieram Dwójkę) 
Aldona Łaniewska-Wołłk ze swoim rozmówcą Aldona Łaniewska-Wołłk ze swoim rozmówcą

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Ari Folman (reżyser filmowy i scenarzysta, współautor komiksu "Dziennik Anne Frank")

Data emisji: 6.08.2024

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Nowa wystawa w Muzeum Polin. Jak wyglądało życie w przedwojennych polsko-żydowskich miasteczkach?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2024 11:31
W najbliższy piątek (17.05) w Muzeum Polin zostanie otwarta wystawa pt. "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata". Będzie to okazja do zobaczenia codzienności w przedwojennym miasteczku, w którym żyją obok siebie Polacy i Żydzi. Kuratorki wystawy - dr Natalia Romik i dr Justyna Koszarska-Szulc opowiedziały w "Poranku Dwójki", m.in. dlaczego ich wybór padł akurat na Opatów oraz jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Grynberg: im gorzej jest na świecie, tym więcej zastanawiamy się nad swą tożsamością [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 14:14
- Jako autor tego filmu dostałem zadanie, żeby zobaczyć, kim dzisiaj są polscy Żydzi. Trzeba pamiętać, że rozmawiałem z moimi bohaterami w 2021 roku, wtedy trwały zdjęcia. Udało się nam zbudować dobrą i bezpieczną sytuację do zadawania pytań. Słysząc pytanie "Kim jesteś", każde z nich musiało się trochę zastanowić - mówił w Dwójce Mikołaj Grynberg, pisarz i fotograf, którego film "Kim jesteśmy" jest prezentowany na wystawie stałej Muzeum POLIN.
rozwiń zwiń