R jak Rita. Wielodzietna rodzina, młodość w Kanadzie i Witold Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 22:00
- Pochodziła ze skromnej rodziny. Jej matka urodziła dziesięcioro dzieci i to było dokładnie to, czego ona nie chciała. W wieku 12 lat została oddana do internatu przy szkole prowadzonej przez siostry zakonne. Jej wczesne kanadyjskie życie to było ogólnie przebijanie się przez różnego rodzaju trudności - mówiła w Dwójce o Ricie Labrosse Klementyna Suchanow, badaczka twórczości jej męża, Witolda Gombrowicza.
Rita i Witolda Gombrowiczowie poznali się w Royaumont w 1964 roku
Rita i Witolda Gombrowiczowie poznali się w Royaumont w 1964 rokuFoto: Wojciech OLSZANKA/East News

naszym cyklu pt. "Alfabet Gombrowicza" czas na literkę "R". Niemal automatyczne skojarzenie, jakie się tu nasuwa to Rita. Rita Gombrowicz. Czwartek (28.11) to dzień jej 90. urodzin.


Posłuchaj
30:03 Dwójka rozmowy po zmroku 27.11.2024.mp3 90. urodziny Rity Gombrowicz (Alfabet Gombrowicza/Dwójka) 

Po dwóch stronach Atlantyku, ale doświadczenia podobne

Byłam zafascynowana jego ukrytą siłą. I myślałam, że szybko wyzdrowieje. Że moja wiara i moja miłość góry przeniosą. Ale niczego nie przeniosłam, bo on już kroczył ku śmierci. Mogłam tylko trzymać go za rękę przez tę resztę drogi, która mu została - takie wspomnienie Rity Gombrowicz możemy znaleźć w książce "Gombrowicz w Europie". Ten tom oraz wcześniejszy, zatytułowany "Gombrowicz w Argentynie", powstały dzięki żonie pisarza, która po jego śmierci zebrała świadectwa i dokumenty związane z życiem autora "Kosmosu".

Czytaj także:

- Mieli ze sobą wiele wspólnego. Oboje pochodzili z krajów okupowanych. W tamtych okresie francuska część Kanady była okupowana przez Anglików. Rita pochodziła z rodziny francuskojęzycznej, nigdy nie potrafiła dobrze nauczyć się angielskiego. Można to było porównać do okupacji rosyjskiej, bo Witold urodził się jeszcze w czasie zaborów. I w Polsce, i w Kanadzie dominująca była rola religii jako siły spajającej uciśniony naród. Do tego jeszcze traumatyczne szkoły, co u Witolda znalazło odzwierciedlenie w "Ferdydurke" - wskazywała Klementyna Suchanow, autorka dwutomowej biografii pisarza "Gombrowicz. Ja, geniusz".

Przygoda, która zamieniła się w misję

Rita Labrosse poznała Witolda Gombrowicza w Royaumont pod Paryżem w 1964 roku. Pisarz zaproponował, by zamiast kończyć swoją pracę doktorską o Colette zajęła się jego twórczością i wyjechała z nim na południe Francji. - Miałam ogromną ochotę rzucić się z nim w przygodę – wspominała.

Ta przygoda to nie tylko pięć wspólnie spędzonych z Gombrowiczem ostatnich, jak się okazało, lat jego życia. To także trwająca do dziś troska o dostępność dzieł pisarza na całym świecie. Za tę działalność latem tego roku Rita Gombrowicz odebrała w Instytucie Biblioteka Polska w Paryżu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W audycji słuchaliśmy także fragmentów spotkania z Ritą Gombrowicz w radiowej Dwójce z 2012 roku oraz wywiadu, który po publikacji dziennika intymnego pisarza "Kronos" przeprowadziła z nią Dorota Gacek.

***

Tytuł audycji: "Alfabet Gombrowicza" w paśmie Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Klementyna Suchanow (badaczka twórczości Witolda Gombrowicza) i Janusz Margański (literaturoznawca, jeden z redaktorów krytycznego wydania "Pism zebranych" Gombrowicza)

Data emisji: 27.11.2024

Godz. emisji: 22.30 

pg/dz

Czytaj także

Dlaczego Witold Gombrowicz odcinał się od ziemiańskich korzeni?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:00
W audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza" tym razem pojawiła się litera G - jak genealogia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Alfabet Gombrowicza": "E"- jak "Esteta"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 06:32
"Alfabet Gombrowicza: e jak esteta" to audycja, w której wspólnie z prof. Alfredem Gallem (Uniwersytet im. J. Gutenberga w Moguncji) dyskutujemy o postaci Leona z ostatniej powieści Witolda Gombrowicza "Kosmos".
rozwiń zwiń