60-lecie Galerii Arsenał w Białymstoku. "Na początku było tu Biuro Wystaw Artystycznych"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 11:00
- Galeria Arsenał powstała jako Biuro Wystaw Artystycznych. Nie jesteśmy najstarszym BWA, plasujemy się mniej więcej po środku. To jest dobry wiek, 60 lat - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk, dyrektor świętującej jubileusz galerii w Białymstoku.
Galeria Arsenał w Białymstoku świętuje 60-lecie
Galeria Arsenał w Białymstoku świętuje 60-lecieFoto: PAP/Artur Reszko

Galeria Arsenał w Białymstoku świętuje w tym roku swoje 60. urodziny. To okazja do podsumowań, ale także głębszego przyjrzenia się dotychczasowym działaniom.

Posłuchaj
29:49 Dwójka rozmowy 14.01.2025.mp3 Monika Szewczyk o jubileuszu 60-lecia kierowanej przez siebie Galerii Arsenał w Białymstoku (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Krótka historia BWA

- Decyzją władz w każdym mieście wojewódzkim powstawały Biura Wystaw Artystycznych. To była wspólna, i nie najszczęśliwsza, nazwa dla instytucji regionalnych tworzących rodzaj sieci. Naszą matką była Zachęta. Współpraca między poszczególnymi BWA była dosyć duża, ale też trzeba powiedzieć, że w różnych miejscach te instytucje były bardzo różne. Gdy system ten przestał działać jako odgórny, uzyskaliśmy naturalną autonomię. W pewnym momencie te galerie bardzo się usamodzielniały - przypomniała Monika Szewczyk.

Czytaj także:

Arsenał jak Kunsthalle

To właśnie obecna dyrektor stroi za zmianą nazwy białostockiej galerii. - Gdy zaczęłam kierować Biurem Wystaw Artystycznych, myślałam głównie o tym, że chciałabym zmienić tę instytucję. Odejść od pewnej sztampy i rutyny, nadać jej charakter może bardziej galerii typu Kunsthalle. Przede wszystkim zależało mi na budowaniu programu w sposób świadomy, a nie na zasadzie zeszytu, w który każdy może się wpisać, a my automatycznie to realizujemy. Wydaje mi się, że podobnie działa teraz większość tych instytucji - oceniła Monika Szewczyk.

Szczególne miejsce w programie Arsenału od lat zajmują projekty dotyczące krajów Partnerstwa Wschodniego czy Europy Środkowej, ukazujące tendencje i zmiany rysujące się w sztuce współczesnej tych regionów.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Maria Czok

Gość: Monika Szewczyk (dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku)

Data emisji: 14.01.2024

Godz. emisji: 22.30

dz/pg

Czytaj także

Wystawa "Datament" w Zachęcie. Kształty domów z czterech krajów świata [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 11:00
- Średnie domostwo z Meksyku, które pokazujemy, ma 140 mkw. Takie są oficjalne dane. Problem z Meksykiem polega natomiast na tym, że w tych samych narodowych zbiorach danych pojawia się również informacja, że ponad 25 proc. społeczeństwa żyje w nieformalnych formach zamieszkiwania, tzw. slumsach, które nie są zupełnie w tych statystykach brane pod uwagę - mówił w Dwójce architekt Marcin Strzała, współautor projektu "Datament".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka w Lądku-Zdroju zniszczona przez powódź. "Będziemy budować galerię od nowa"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024 13:47
- Pierwsze nasze spojrzenie na Lądek to była myśl: "to katastrofa, nie odbudujemy się". Ale chwila później odmieniła wszystko. Dzwonili i pisali do nas ludzie, którzy mówili, że w tej galerii wydarzyły się rzeczy niezwykłe, ważne dla nich. Ja trzymam się tego, że jestem rzeźbiarką, moim zadaniem jest zakasać rękawy i postawić to jeszcze raz - mówiła Marzena Gawrysiak, która w trakcie powodzi straciła swoją galerię w Lądku-Zdroju.
rozwiń zwiń