"Świat malowany drobiazgami na świetlistym tle". Wspomnienie o Renacie Gorczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 09:00
- W opowieściach Renaty odbijał się świat wczorajszy z całym jego pociągającym bogactwem, z wyrazistymi sylwetkami bohaterów; świat malowany drobiazgami na świetlistym tle. Ale w samej Renacie obok tego "wczoraj" było zawsze "dzisiaj". Była jej pasja życia, dudniący śmiech, chmury dymu papierosowego, nigdy niezaspokojona ciekawość - tak zmarłą Renatę Gorczyńską wspominał Marek Zagańczyk.
Renata Gorczyńska  polska dziennikarka, publicystka, pisarka, krytyk literacki, tłumacz literatury pięknej
Renata Gorczyńska – polska dziennikarka, publicystka, pisarka, krytyk literacki, tłumacz literatury pięknejFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Renata Gorczyńska była dziennikarką Polskiego Radia. Najpierw prowadziła audycje w radiowej Trójce, a po powrocie z emigracji pełniła funkcję wicedyrektorki Polskiego Radia Bis. Pracowała także w redakcji nowojorskiego pisma polonijnego "Nowy Dziennik", współpracowała z paryską "Kulturą", Radiem Wolna Europa i BBC.


Posłuchaj
30:04 2025_02_20 22_29_54_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Świat malowany drobiazgami na świetlistym tle". Wspomnienie o Renacie Gorczyńskiej (Rozmowy po zmroku/ Dwójka)

 

"Podróżny świata". Propagatorka twórczości Miłosza

W Ameryce w 1978 roku Renata Gorczyńska poznała Czesława Miłosza. Plonem ich wielogodzinnych rozmów jest niezwykle ceniona przez literaturoznawców książka "Podróżny świata". Po Noblu została asystentką poety i  propagatorką jego twórczości, swoje szkice poświęcone pisarzowi zebrała w tomie "Małe miłosziana". Była także tłumaczką, na angielski przełożyła m.in. wiersze Miłosza i Zagajewskiego, na polski utwory Brodskiego i Gordimer.


Czytaj także: 

Rozmowy z Jerzym Giedroyciem i Zofią Hertz, Zbigniewem Herbertem...

Inne jej książki to "Rue de Seine. Biografia paryskiej ulicy", "Jestem z Wilna i inne adresy", "Szkice portugalskie" oraz "Portrety paryskie", w których znaleźć możemy m.in. rozmowy z Jerzym Giedroyciem i Zofią Hertz, Zbigniewem Herbertem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, Józefem Czapskim i Konstantym Jeleńskim.

W 2000 roku Renata Gorczyńska otrzymała prestiżowe wyróżnienie Polskiego Radia, Złoty Mikrofon, za "kreatywność, odwagę oraz tworzenie nowych form radiowych".

Jej postać wspominali: Krystyna Kępska-Michalska, Joanna Szwedowska, Piotr Kłoczowski, Michał Szymański oraz Marek Zagańczyk. Wysłuchaliśmy także jej wypowiedzi z naszego radiowego archiwum.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Dorota Gacek

Goście: Krystyna Kępska-Michalska, Joanna Szwedowska, Piotr Kłoczowski, Michał Szymański oraz Marek Zagańczyk.

Data emisji: 20.02.2025

Godzina emisji: 22.30

dz/IAR/zch/kor


Czytaj także

Co w radiu jest największą sztuką? Red. Eliza Bojarska o sile radiowego przekazu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 21:33
Redaktor Eliza Bojarska to popularyzatorka historii, nauczycielka wielu pokoleń dziennikarzy, mistrzyni w wymyślaniu trafnych tytułów audycji. Dziś jest na emeryturze, ale zawsze z włączoną radiową Jedynką. Dlaczego wybrała pracę w radiu i jak dbała o siłę przekazu? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Mieroszewski - pióro epoki i bohater premierowego słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 11:45
- Do 1939 roku mamy młodego, znanego, ale może nie jakoś szeroko rozpoznawalnego publicystę, żyjącego na przyzwoitym poziomie i dobrze się odnajdującego w polskiej rzeczywistości. Tak naprawdę dla mnie osobiście Mieroszewski pojawia się jako postać i figura dopiero po okresie II wojny światowej, gdy jego myśl się krystalizuje - mówił w Dwójce Ernest Wyciszkiewicz z Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego. Patron instytucji będzie bohaterem słuchowiska "Serce", którego premiera w niedzielę (2.06) na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń