Rosyjskie filmy wychodzą z mroku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 22:00
– Polacy często mają wrażenie, że kino rosyjskie to kino bardzo depresyjne, mroczne, pesymistyczne. A ja myślę, że ono wyrywa się z tego kontekstu. Mroczna wizja jest coraz mniej dominująca – mówił w "Rozmowach po zmroku” dr Grzegorz Szymczak z Instytutu Rusycystyki UW.
Audio
  • Dyskusja o nowym kinie rosyjskim w "Rozmowach po zmroku"
Rosyjskie filmy wychodzą z mroku
Foto: kadr z filmu "Żyć" Wasilija Sigariewa, foto: materiały promocyjne

Na ekrany naszych kin trafiają jedynie nieliczne rosyjskie filmy. Ten brak od lat stara się uzupełniać festiwal Sputnik nad Polską, którego 6. edycja odbyła się w listopadzie i który przez kolejne 4 miesiące będzie krążył po Polsce. Jego widzowie mają okazję obejrzeć najnowsze dokonania rosyjskiego kina, a także wcześniejsze dzieła uznanych twórców.
Zwycięzcą tegorocznej edycji festiwalu był film "Córka" Aleksandra Kasatkina i Natalii Nazarowej. Jury podkreślało, że stanowi on syntezę wszystkich cech, jakie znajdujemy we współczesnym kinie rosyjskim. Tomasz Raczek, członek jury festiwalu Sputnik, mówił, że mamy dwa nurty w kinie rosyjskim. Jeden, który reprezentuje "Córka”, w którym zmiana widoczna jest od środka. – Ale z zewnątrz jest to wciąż to wielkie kino rosyjskie, świetnie, z rozmachem, zrealizowane, fantastycznie zagrane, dające okazję do zabłyśnięcia wybitym talentom. W tym wypadku to jest kontynuacja dawnych mistrzów – tłumaczył krytyk filmowy.
Rozmówca Marty Stanczewskiej wyjaśniał, że istnieje też nurt, który próbuje się oderwać od korzeni rosyjskich i pokazać współczesną Rosję - industrialną, nowobogacką. W tego typu filmach często stosowane są amerykańskie metody realizacji. Do tego nurtu należy, zdaniem Tomasza Raczka, "Duchless" w reżyserii Romana Prygunowa. 

Dr Grzegorz Szymczak
z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślał, że kino rosyjskie jest bardzo różnorodne od strony gatunkowej i problematyki. – Są i filmy komercyjne, i filmy środka, i filmy typowo festiwalowe. To świadczy o bogactwie  tego kina – przekonywał. Gość "Rozmów po zmroku” zauważył, że powstaje coraz więcej  filmów,  dla których Rosja jest tylko tłem a nie głównym tematem.
Gościem Anny Fuksiewicz była także Anna Sajewicz  z miesięcznika "Kino”.

W audycji usłyszeliśmy także, co o swojej twórczości sądzą rosyjscy twórcy (m.in. Władimir Chotinienko, Aleksander Sokurow i Iwan Wyrypajew), z którymi rozmawiała Marta Stanczewska.

Całość przygotowała i prowadziła Anna Fuksiewicz.

Czytaj także

"Ten film na długo pozostawia ślad"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 08:00
Wybitny, niepokojący, erotyczny - tak określa się dzieło Angeliny Nikonowej, "Portret o Zmierzchu". O filmie opowiedziała w Czwórce jego promotorka, Małgorzata Borychowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyleciał Sputnik, a z nim rosyjski "Dzień świra"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:45
- Mam nadzieję, że ten festiwal jest przyczynkiem do refleksji na temat stosunków polsko-rosyjskich, pomostem do dogadywania się. A już na pewno ważną pigułką filmową dla wielbicieli kina rosyjskiego - mówiła w Jedynce Małgorzata Szlagowska-Skulska, szefowa festiwalu "Sputnik nad Polską".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sputnik nad Polską". Putin napisał list

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 21:55
Podczas ceremonii otwarcia 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich odczytał go ambasador Federacji Rosyjskiej w RP Aleksander Aleksiejew.
rozwiń zwiń