"Czekają nas czasy architektonicznej delikatności"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 15:20
- W przyszłości coraz częściej będziemy dostosowywać do współczesnych warunków budynki, które już istnieją - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek. Architekt wziął udział w Dwójkowej dyskusji o współczesnej polskiej architekturze, w świetle nominacji do nagrody Miesa van der Rohe.
Audio
  • Czekają nas czasy architektonicznej delikatności - dyskusja w Dwójce
Galeria Sztuki Współczesnej ArtPunkt w Opolu zlokalizowano w zrujnowanej kamienicy
Galeria Sztuki Współczesnej ArtPunkt w Opolu zlokalizowano w zrujnowanej kamienicyFoto: z archiwum Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Osiedle domów jednorodzinnych w Lanckoronie, zintegrowany dworzec przesiadkowy we Wrocławiu, budynek sądu i prokuratury w Radzyniu Podlaskim, krakowski MOCAK, modernizacja warszawskiego Dworca Centralnego? To jedynie 5 z 15 polskich realizacji nominowanych do prestiżowej międzynarodowej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe. Wśród docenionych projektów liczne grono stanowią prace, wykorzystujące już istniejącą "tkankę architektoniczną".

- Szczególnie cieszy mnie adaptacja budynku Dworca Centralnego, który przez długi czas był na liście budynków do zburzenia - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek, architekt nagrodzony za rewitalizacyjny projekt "Hotel Polonia". - Okazuje się, że po udanej modernizacji Dworzec cieszy oko i przekonuje tych, którzy życzyli sobie, żeby wyleciał w powietrze - oceniał.

Gość Bartosza Panka przekonywał, że recykling starych budynków jest przyszłością architektury: - Obecnie skupiamy się na budowaniu, ale tej tkanki do recyklingu będzie coraz więcej. Dwa lata temu Holandia poświęciła swój pawilon na Biennale w Wenecji problemowi opustoszałych budynków - opowiadał.

W dyskusji o stanie polskiej architektury udział wzięli Ewa E. Porębska, Nicolas Grospierr oraz Grzegorz Piątek. Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Bartosz Panek.

Czytaj także

Warszawa, której nie było

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 22:33
Przedwojenne plany dotyczące polskiej stolicy były imponujące. Jak mogłaby wyglądać Warszawa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architekci Dworca Centralnego dali się wykoleić!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:30
Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak zostali przed wojną zatrudnieni przy projekcie Dworca Głównego. Został on prawie ukończony...i spłonął.
rozwiń zwiń