Jak rozmawiać o Wołyniu?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 09:30
Historia tragicznych wydarzeń z 1943 roku do dziś kładzie się cieniem na stosunkach polsko-ukraińskich. O trudnej sztuce dialogu ponad mogiłami Polaków pomordowanych przez żołnierzy UPA mówić będziemy w dzisiejszych "Rozmowach po zmroku".
Brzozowy krzyż na skraju lasu przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Ukrainie, 28 bm. Specjaliści z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa rozpoczęli tam kolejny etap poszukiwań szczątków około 300 Polaków, którzy w 1943 roku zginęli z rąk UPA.
Brzozowy krzyż na skraju lasu przy tzw. trupim polu w rejonie wsi Ostrówki na Ukrainie, 28 bm. Specjaliści z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa rozpoczęli tam kolejny etap poszukiwań szczątków około 300 Polaków, którzy w 1943 roku zginęli z rąk UPA. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W tym roku mija 70. rocznica wydarzeń, które do polskiej historii przeszły pod nazwą "rzezi wołyńskiej". W latach 1943-1945 sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii, we współpracy z ukraińskimi chłopami, wymordowały kilkadziesiąt tysięcy wołyńskich Polaków (według szacunków IPN na Wołyniu zginęło 40-60 tys. ludzi).
Jak mówić o tych wydarzeniach, jak je nazwać? Czy w zjednoczonej Europie pisanie wspólnej polsko-ukraińskiej historii jest możliwe? Będą o tym rozmawiać w studiu: Andrzej Szeptycki, Krzesimir Dębski i Łukasz Jasina.

>>Zobacz serwis specjalny poświęcony zbrodni wołyńskiej<<

Na audycję zaprasza Bartosz Panek.

15 lipca (poniedziałek) godz. 22.00

Zobacz więcej na temat: Wołyń
Czytaj także

"W 1943 Wołyń zamienił się w piekło na ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 21:30
Mówiono, że ci, którym udało się przeżyć, siwieli w ciągu jednej nocy. - W Warszawie nikt sobie nie wyobrażał, że może dojść do tak masowej tragedii - opowiadał w Dwójce prof. Michał Klimecki, historyk, który wziął udział w dyskusji na temat dramatycznych wydarzeń sprzed pół wieku.
rozwiń zwiń