26 lipca 1953 wraz z niewielką grupą działaczy młody adwokat Fidel Castro Ruz dokonał ataku na koszary Moncada w Santiago. Ich działania skierowane były przeciw dyktaturze gen. Batisty. Akcja skończyła się aresztowaniem i skazaniem Castro, ale uwolniony po dwóch latach wyjechał i na emigracji założył Ruch 26 lipca. Oddziały partyzanckie rosły w siłę i ostatecznie 1 stycznia 1959 roku obaliły reżim Fulgencio Batisty.
- Nam ta rewolucja kojarzy się głównie z komunizmem i polaryzacją świata na blok zachodni i blok radziecki. A na samym początku nie musiało to tak wyglądać. Szturm koszar Moncada był sprzeciwem wobec dyktatury Batisty, a na komunizm Castro "przechrzcił" się dopiero w 1961 roku, dwa lata po przejęciu władzy - wyjaśnił Paweł Zerka z Fundacji demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej.
Gość Krzysztofa Renika przypomniał, że Castro od początku był wyczulony na kwestie społeczne, nie dziwi więc, że hasła marksizmu znalazły jego zrozumienie. - A ponieważ dokonał rewolucji w sprzeciwie do reżimu, który był mocno proamerykański, to musiał stać się antyamerykański. Poza tym usytuowanie się jako sojusznik Związku Radzieckiego, położony blisko Stanów Zjednoczonych, co sprawiło, że Kuba stała się wyjątkowo ważna - dodał w audycji "Więcej świata".
Zdaniem gościa radiowej Jedynki reżim braci Castro, mimo izolacji ze strony USA, utrzymuje się u władzy tak długo dzięki wsparciu "zaprzyjaźnionych krajów". - Chodzi tu głównie o Wenezuelę, która mocno subsydiuje Kubę, a między krajami dochodzi do wymiany: ropa za lekarzy - powiedział Zerka.
Jak, w dniu 60. rocznicy wybuchu kubańskiej rewolucji, można ocenić realizację jej ideałów? - Widać, że ten model gospodarczy musi zostać zaktualizowany. I tego dokonuje od 2008 roku Raul Castro pozwalając krok po kroku na działalność wolnorynkową, powstawanie kurortów - podkreślił.
Jak Kuba postrzegana jest w regionie? Czy Raul Castro już wybiera następcę? Czy zjawiska zachodzące dziś na Kubie można przyrównać do obalenia komunizmu w Europie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
"Więcej świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 18.15
(asz)