Do upadku komunizmu Ameryka była szczytem marzeń Polaków. Dorośli spodziewali się w Polsce kapitalistycznego sukcesu na miarę "Dynastii". Dzieci dorastające w PRL zbierały puszki po coca-coli, jeździły na wycieczki do McDonald's, kochały MTV, słuchały hip-hopu i marzyły o pracy w amerykańskiej korporacji. Czy amerykańskie imaginarium hipnotyzuje kolejne pokolenie, czy też dzisiejsze nasto- i dwudziestolatki mają więcej krytycznego podejścia?
Zdaniem filozofki prof. Agaty Bielik-Robson Polacy w dalszym ciągu mocno imitują kulturowe zachowania Amerykanów. - W Polsce udała się prawie pełna reprodukcja amerykańskiego kulturkampfu, wojny, którą w Stanach z jednej strony prezentuje Tony Kushner, czyli miejska inteligencja, z drugiej tzw. pas biblijny, prezentowany przez południowych konserwatystów. To jest walka kulturowa na śmierć i życie o te same sprawy co w Polsce: zarodki, aborcję, jawność symboli religijnych - opowiadała.
Tym, co pociąga wielu entuzjastów amerykańskiego stylu życia, jest utożsamienie go z absolutną wolnością i nieograniczonymi możliwościami. Mimo niedawnego kryzysu ekonomicznego, który zaczął się właśnie Stanach, ciągle silnymi markami są takie hasła, jak "amerykański sen", czy "od pucybuta do milionera". Ulegając libertariańskim pokusom, zdaniem Bielik-Robson, zapominamy o ich drugiej stronie.
- Nadmiernie lekceważymy naszą przynależność do Europy. Wydaje nam się ona czymś nudnym. Zakochani w micie absolutnej wolności zapominamy o jej rewersie, którą jest absolutna dzikość - podkreślała. Agata Bielik-Robson zwróciła również uwagę, że Stany Zjednoczone są krajem słabo rozwiniętym, jeśli chodzi o opiekę socjalną. Brakuje publicznej służby zdrowia, powszechne jest też poczucie braku bezpieczeństwa.
Tymczasem - o czym wspominał w audycji Mariusz Herma, dziennikarz muzyczny - niezależnie od krytycznego podejścia do amerykańskiej polityki zagranicznej czy stylu życia, faktem jest, że świat w dalszym ciągu pije coca-colę, śledzi oscarową galę, a w ostatnich latach miliony ludzi spędzają coraz większą część życia na Facebooku i Gmailu...
Czy zatem ostatnie 20 lat to postępujące otrzeźwienie, czy jeszcze silniejszy związek z amerykańskim stylem życia?
Audycję przygotowała Paulina Wilk.