Klasa średnia to nie tylko liczby

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 10:15
– Już Arystoteles mówił, że każde społeczeństwo to jest jakaś drabinka społeczna. Uważam, że klasę średnią należy definiować przez styl życia, a nie tylko poprzez liczby – mówiła w "Rozmowach po zmroku” prof. Hanna Palska.
Audio
  • O "Klasie średniej" rozmawiają prof. Hanna Palska, Krzysztof Renik, Piotr Kobus i Dariusz Rosiak. (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Loren Kerns/flickr cc 2.0

Według wstępnych szacunków w 2020 roku klasa średnia na całym świecie liczyć będzie 1,7 miliarda osób, a dekadę później już 5 miliardów. Grupa ta błyskawicznie się powiększa i bogaci, szczególnie w Indiach, Chinach, Brazylii, Meksyku, Afryce. W Europie natomiast słabnie i ubożeje. Ekonomiści prognozują, że to właśnie grupa zamożnych z nowych krajów wydźwignie świat z kryzysu.

Za początek pojawiania się klasy średniej w Indiach i Chinach można uznać lata 90., kiedy kraje te zaczęły dokonywać gwałtownych reform gospodarczych – Po czym poznać klasę średnią w Indiach? Po fascynacji europejskim modelem życia. To są ludzie, którzy stają się po prostu wykorzenieni z własnej kultury i tradycji – mówił w "Rozmowach po zmroku" Piotr Kobus.

W Ameryce łacińskiej na tle reszty krajów wyróżniają się Brazylia i Chile. Niestety nadal to podziały rasowe determinują przynależność do grup społecznych. Im bliżej europejskich korzeni, tym ludzie są zamożniejsi i żyją bardziej stabilnie.

Natomiast w Afryce, według raport afrykańskiego banku rozwoju z 2011 r., żyje około 300 milionów ludzi przynależących do klasy średniej. W wielu krajach "Czarnego kontynentu” odnotowano znaczny wzrost gospodarczy, na przykład w Sierra Leone wyniósł on 18 procent. Niestety  nadal nie zmienia się tam struktura korzystania z dóbr. Wiele z krajów afrykańskich żyje pod protektoratem organizacji pomocowych, bądź korporacji. - Dla mnie to jest jedno i to samo - mówił w Dwójce Dariusz Rosiak. - Organizacje pomocowe robią dokładnie to, co korporacje, tyle że nie podlegają takiej samej krytyce. Wiele krajów w Afryce żyje na czyimś garnuszku co tak naprawdę utrudnia życie tamtejszych ludzi.

W audycji udział wzięli: prof. Hanna Palska, Krzysztof Renik, Piotr Kobus i Dariusz Rosiak.

Audycję przygotowała Paulina Wilk.

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT
Czytaj także

Filozofia cielesnej przyjemności według Richarda Shustermana

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 13:20
– Życie codzienne oznacza działanie, uczucia i spostrzeżenia, a ciało jest medium i narzędziem tych uczuć, percepcji i myśli. Duża część mojej filozofii estetyki jest związana z ideą przyjemności – mówił amerykański filozof, twórca idei somaestetyki i propagator filozofii jako sztuki życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stalinowska codzienność od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 15:30
- W połowie lat 30. publiczne oblizywanie się na widok pożądanych towarów miało w sobie coś z konsumpcjonistycznej pornografii. Przedmiotami pożądania były głównie produkty żywnościowe - napisała w książce "Życie codzienne pod rządami Stalina" Sheila Fitzpatrick.
rozwiń zwiń