Rozanowa pisanie do "nieznanych przyjaciół"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 12:00
Bohaterem czwartkowych "Rozmów po zmroku" będzie zmarły 95 lat temu rosyjski pisarz, filozof, myśliciel religijny, dziennikarz i krytyk.
Rozanowa pisanie do nieznanych przyjaciół
Foto: Mattox/sxc.hu/cc

Niezwykłą postacią Wasilija Rozanowa, znakomitego stylisty, autora książek "Opadłe liście" i "Odosobnione", "Ciemne oblicze" zafascynowany był m. in. Józef Czapski, który w jednym ze swoich szkiców stwierdził: "nie przestaję go czytać i podziwiać, ale wydaje mi się w tezach swoich nie do przyjęcia".

>>>Józef Czapski - serwis specjalny Polskiego Radia<<<

Wasilij
Wasilij Rozanow, fot. Wikipedia/domena publiczna

Inny wybitny rosyjski pisarz filozof Dymitr Mereżkowski porównał Rozanowa do meduzy - pięknej w głębi morza, a bezkształtnej i oślizgłej, gdy zostaje wyrzucona na ląd. Sam Rozanow twierdził, że pisze dla jakichś "nieznanych przyjaciół", i dodawał, że gdyby kiedykolwiek chciano mu postawić jakiś pomnik, to życzyłby sobie tylko takiego, na którym pokazuje patrzącym figę.

 

Okazją do rozmowy o Wasiliju Rozanowie jest publikacja najnowszego numeru kwartalnika filozoficznego "Kronos", w którym możemy przeczytać szkice Rozanowa (m.in. jego fascynujące interpretacje twórczości Gogola), a także publikacja w Bibliotece Kwartalnika Kronos jego tomu myśli "Opadłe liście". W dyskusji udział wezmą tłumacze: Renata Lis, Piotr Nowak (z-ca redaktora naczelnego kwartalnika) oraz Jacek Chmielewski.

Fragmenty "Opadłych liści" przeczyta Andrzej Mastalerz.

Na audycję zaprasza Dorota Gacek.

30 stycznia (czwartek), godz. 21.30- 22.30

bch/mm

Zobacz więcej na temat: filozofia literatura
Czytaj także

Nieskończona biblioteka Italo Calvino

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Życie na miarę literatury". Tym razem rozmawialiśmy o Italo Calvino, jednym z najważniejszych włoskich pisarzy XX w., autorze słynnej książki "Jeśli zimową nocą podróżny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Kerouac - niszcząca legenda jednej książki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:00
- Po książce "W drodze" Kerouac nie napisał niczego godnego uwagi. Sam pisarz uważał jednak inaczej. Sfrustrowany, brutalnie atakował nie tylko krytyków literackich - mówił w Dwójce Marcin Sendecki o sławnym przedstawicielu pokolenia bitników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń