Artur Baranowski: tata od dziecka był związany z wodą

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 11:59
- W latach 50. udało mu się otrzymać kolejne patenty żeglarskie, łącznie z patentem szypra. Pływał na ówczesnych żaglowcach, to były jednostki szkolne marynarki wojennej. Sporo czasu spędził pod żaglami. Jego prace naprawdę oparte są o znajomość wody, morza - mówił w Dwójce syn malarza Henryka Baranowskiego.
Audio
  • Wszystkie barwy morza. Opowieść o Henryku Baranowskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Henryk Baranowski w swojej pracowni (1984 r.)
Henryk Baranowski w swojej pracowni (1984 r.)Foto: Tomasz Prażmowski/PAP

Bohater audycji swoją twórczość poświęcił jednemu tematowi: morzu. - Tata od dziecka bardzo dobrze rysował, robił to niezwykle chętnie i bardzo często. Rodzinna sytuacja spowodowała, że w latach 40. tata trafił do pracowni artystycznej pana Falkowskiego w Starogardzie Gdańskim. Zajmował się on malarstwem sakralnym, wykonywał polichromię dla kościołów, malował obrazy do ołtarzy. Tata uczył się tam podstaw rysunku - tłumaczył Artur Baranowski, architekt, który także maluje morze.

Henryk Baranowski (1932-2005) był również marynarzem, zatrudnionym w marynarce wojennej. W audycji zajrzeliśmy do jego gdyńskiej pracowni, a także do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie o jego pracach opowiadała Monika Jankiewicz-Brzostowska. Usłyszeliśmy także archiwalne wypowiedzi artysty z programu "Panorama morza" zrealizowanego w roku 2000 przez Telewizję Gdańsk.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Czytaj także

Edward Dwurnik. Król 6,2 tysiąca obrazów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 11:00
- Dobrze, że nie produkuję kartofli albo jabłek. Wtedy martwiłbym się, że ja się tak namęczyłem, a ktoś może je wyrzucić albo zgniją. W przypadku sztuki jest inaczej - ludzie przechowują obrazy, nawet jeśli są kiepskie - powiedział w Dwójce w 2016 roku Edward Dwurnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie dzieła Henryka Siemiradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:00
Zapraszamy do wysłuchania relacji z wydarzenia towarzyszącego obchodom w Muzeum Narodowym w Warszawie 175. rocznicy urodzin jednego z najbardziej znanych polskich artystów.
rozwiń zwiń