W swojej najnowszej książce Tomasz Stawiszyński przywołuje tematy, o których współczesność próbuje zapomnieć, które chciałaby zagłuszyć. Starość, smutek, śmierć, żałoba - to nieodłączne elementy naszego doświadczenia.
27:25 [i]_STAWISZYŃSKI_1.mp3 Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim o oswajaniu straty, choroby, śmierci cz. 1. (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Tymczasem kultura próbuje je ukryć, zdeprecjonować, odwraca od nich wzrok. W zamian oferuje iluzję wspólnoty zbudowanej w bańkach mediów społecznościowych.
21:50 [i]_STAWISZYŃSKI_2.mp3 Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim o oswajaniu straty, choroby, śmierci cz. 2. (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Piosenkowa pochwała starości w musicalach
Jedną z podstawowych motywacji Tomasza Stawiszyńskiego, by sięgnąć po temat bezradności była niezgoda na dyktat naiwnej radości. Wrażenie, że pozytywne myślenie i przekonanie, że to, co w życiu istotne to emocje pozytywne. - To, co wypełnia życie to sukcesy i nawet jeśli spotykają nas porażki – mają być wprzęgnięte w narrację sukcesu i służyć, żebyśmy stali się mocniejsi, a kolejne sukcesy jeszcze większe. To okrutna wizja świata - ocenił filozof.
- Ona sprawia wrażenie krzepiącej, pozytywnej, dającej napęd i nadzieję, ale sprawdza się w wąskim zakresie, do pewnego czasu. Ludzkie życie obfituje w sytuacje, które nie mieszczą się w tej opowieści - stwierdził nasz gość. - Często konfrontując się z tymi sytuacjami – a będąc wcześniej impregnowani przez opowieść o indywidualnym sukcesie, konieczności budowania siebie, ekspandowani – doświadczamy bezradności.
Czytaj także:
Zdaniem eseisty, im większe przywiązanie do myślenia w kategoriach pozytywnych i dobrych, tym bardziej triada: śmierć - strata - rozpacz wpędza nas w bezradność.
- Miałem potrzebę sięgnięcia głębiej. Do podstaw tego, dlaczego ze współczesnej kultury starość, śmierć i smutek są systematycznie wypierane i przyjrzenia się strategiom, żeby od siebie te doświadczenia odsuwać - zaznaczył Tomasz Stawiszyński. - Sporo mam krytycznego do powiedzenia o dzisiejszym świecie, późnym kapitalizmie, który jest systemem monetyzującym i urynkawiającym każdy obszar naszego życia. Bardzo skutecznie operującym w rejestrach intymnych, trudnych, granicznych: śmierci, lęku przed starością, chorobą, ograniczeniami.
Rozmowy w dłuższej wersji można posłuchać także w serwisie podcasty.polskieradio.pl.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Tomasz Stawiszyński (filozof, publicysta, eseista)
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 21.30
uk