Już za kilka dni rozpocznie się akcja "Dwójka na miejscu. Znaki Niepodległej" - w tym roku pod hasłem "Ostatnie lato '39". Zanim wyruszymy w podróż przez Polskę, chcieliśmy - wspólnie z gośćmi - zastanowić się, jak wyglądała polska codzienność przed wybuchem wojny.
Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39. Zobacz więcej>>>
O sytuacji politycznej i społecznych nastrojach mówił m.in. prof. Rafał Habielski, który przywołał przemówienie sejmowe polskiego ministra spraw zagranicznych z 5 maja 1939 roku. - Józef Beck mówi tu, że nie znamy pokoju za wszelką cenę. Te słowa mogły sugerować, że konflikt jest czymś realnym.
Jednak, jak przypominano w audycji, w maju 1939 roku jeszcze nie wszystko wydawało się rozstrzygnięte. Co ciekawe, o czym opowiadał prof. Habielski, Józef Beck "uznał za stosowne trochę trzymać w ryzach prasę". - MSZ wydawał dyspozycje, które miały cel dwojaki. Po pierwsze, chciano powstrzymywać prasę przed gwałtownymi wystąpieniami o charakterze antyniemieckim. Beck uznał za stosowne, że Polska powinna studzić nastroje i nie dać się sprowokować. Po drugie zaś chciano przeciwdziałać ewentualnym defetystycznym społecznym nastrojom - tłumaczył prof. Habielski. Jak zaznaczył jednak, obawy przed defetyzmem wśród Polaków były czymś absolutnie niepotrzebnym.
Jak wyglądały ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej? Jaką rolę w tym czasie pełniło radio? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Prowadził: Jakub Kukla
Goście: prof. Rafał Habielski (historyk), Marcin Wilk (autor książki "Pokój z widokiem. Lato 1939"), Marcin Wroński (pisarz) oraz dr Marcin Hermanowski (znawca historii radiofonii)
Data emisji: 22.06.2019
Godzina emisji: 15.00