Pierwotna wersja pieśni stworzona przez katalońskiego barda Lluísa Llacha nosiła tytuł "L'estaca" i była głosem sprzeciwu wobec frankistowskiej dyktatury. Jednak uniwersalnym hymnem zbuntowanych stała się dopiero za sprawą polskiej wersji i interpretacji Jacka Kaczmarskiego.
Jako "Mury" zajęła trwałe miejsce w świadomości wielu społeczeństw i grup walczących o wolność i prawa obywatelskie - niezależnie od kraju, narodowości ani języka. Zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swego katalońskiego pierwowzoru i kontekstu politycznego. Ta bardzo nieoczywista historia opowiedziana została głosami m.in. Filipa Łobodzińskiego, Jarosława Gugały i Marka Karlsbada. W audycji, osnutej wokół muzycznego motywu przewodniego "Murów", ważną rolę odgrywają zapisy z radiowego archiwum, a wśród nich nagrania Jacka Kaczmarskiego.
***
Prix Italia 2019 przebiegało pod hasłem pielęgnowania różnorodności kulturowej w globalnym świecie medialnym (Celebrating Cultural Diversity in a Global Media World). Sześcioosobowe, międzynarodowe jury doceniło obecną w reportażu Anny Kołodziejczyk humanistyczną ideę tworzenia wspólnoty poprzez zjawisko kulturowe i wokół niego - pomimo, ale nie wbrew różnorodności. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono ponadto uniwersalny charakter przekazu i wielowymiarową narrację, wskazano na doskonały warsztat i walor autentycznego przekazu emocjonalnego reportażu.
***
Reportaż "Ballada o pieśni" autorstwa Anny Kołodziejczyk został wyemitowany w Jedynce (24.05) o godz. 0.16.