Didier Eribon: w przypadku starości zawsze jest jakieś "zbyt"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 23:00
- Bez wątpienia nikt nie ma ochoty myśleć o starości, jak się jest młodym. Później, gdy się jest dojrzałym człowiekiem, jest podobnie. A w zaawansowanym wieku najczęściej jest już na to za późno. Zawsze więc jest jakieś "zbyt": zbyt wcześnie albo zbyt późno, żeby podjąć ten temat - mówił w Dwójce Didier Eribon, francuski filozof, socjolog i autor książek.
Didier Eribon gościem Dwójki
Didier Eribon gościem DwójkiFoto: Polskie Radio/Aldona Łaniewska-Wołłk

Didier Eribon w swoich dwóch książkach "Powrót do Reims" i "Życie, starość i śmierć kobiety z ludu" porusza prawie nieobecny we współczesnym dyskursie temat awansu społecznego i starości. Robi to niezwykle wnikliwie. Może dlatego jego pisarstwo odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale i w Europie.


Posłuchaj
29:31 Dwójka rozmowy 15.10.2024.mp3 Didier Eribon i temat awansu społecznego oraz starości (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Ostatnio Didier Eribon odwiedził Warszawę i zgodził się z nami porozmawiać.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Didier Eribon (filozof, socjolog, autor książek)

Data emisji: 15.10.2024

Godz. emisji: 22.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

"Cel pisania polega na tym, że wierzy się w zbawienie ludzi". Czesław Miłosz u kresu życia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 11:00
- Szukam nowego języka, którym można byłoby mówić o religii. Poezja nie jest zastępstwem religii, ale może prowadzić na pewną granicę trudnego myślenia o budowie wszechświata. Jest siłą napędową do myślenia religijnego - mówił Czesław Miłosz w archiwalnym wywiadzie, przeprowadzonym z okazji wydania tomu "Druga przestrzeń" (2002), w którym znalazł się "Traktat teologiczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy starość oznacza mądrość?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2024 00:00
Gościem "Rachunku myśli" był prof. Piotr Domeracki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a tematem - starość. Tradycyjnie kojarzona jest z doświadczeniem i mądrością, ale też mniejszą sprawnością fizyczną, a z czasem również intelektualną oraz kłopotami zdrowotnymi.
rozwiń zwiń