Czesław Miłosz - poeta i tłumacz poezji

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 23:00
W audycji z cyklu "Miłosz jak świat" (16.10) przyglądaliśmy się twórczości przekładowej noblisty. 
Bibliografia druków zwartych Miłosza tłumacza zawiera 64 edycje książkowe
Bibliografia druków zwartych Miłosza tłumacza zawiera 64 edycje książkoweFoto: Tomasz Abramowicz/PAP

Kojarzymy ją oczywiście z takimi publikacjami jak "Wypisy z ksiąg użytecznych" czy "Ogród nauk", ale, chociaż aż trudno to sobie wyobrazić, bibliografia druków zwartych Miłosza tłumacza zawiera 64 edycje książkowe. Do tego doliczyć należy wiele tekstów rozproszonych.


Posłuchaj
25:26 Dwójka rozmowy po zmroku 16.10.2024.mp3 Czesław Miłosz – ogrodnik literatury polskiej (Miłosz jak świat/Dwójka) 

Czytanie i przekładanie obcej poezji towarzyszyło własnej twórczości noblisty od początku właściwie do końca, a więc przez niemal 70 lat. Sięgał on nie tylko po autorów francuskich, amerykańskich, angielskich czy litewskich, ale również chińskich czy hinduskich, mierzył się też z najbardziej poetyckimi księgami Biblii.

Naszą przewodniczką po tym onieśmielającym ogromem i wszechstronnością terytorium była znakomita tłumaczka, ale również przekładoznawczyni, autorka między innymi książki "Gorliwość tłumacza. Przekład poetycki w twórczości Czesława Miłosza" – dr hab. Magdalena Heydel.

***

Tytuł audycji: "Miłosz jak świat" w paśmie Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 16.10.2024

Godz. emisji: 22.30

pg/wmkor

Czytaj także

"Cel pisania polega na tym, że wierzy się w zbawienie ludzi". Czesław Miłosz u kresu życia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 11:00
- Szukam nowego języka, którym można byłoby mówić o religii. Poezja nie jest zastępstwem religii, ale może prowadzić na pewną granicę trudnego myślenia o budowie wszechświata. Jest siłą napędową do myślenia religijnego - mówił Czesław Miłosz w archiwalnym wywiadzie, przeprowadzonym z okazji wydania tomu "Druga przestrzeń" (2002), w którym znalazł się "Traktat teologiczny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miłosz jak świat". Z pamiętnika młodego poety

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 23:00
Pierwsze wydanie "Ocalenia" miało miejsce w 1945 roku. Wiersze do tego debiutanckiego tomu Czesław Miłosz pisał od 1932 roku, mając zaledwie 21 lat. To rodzaj pamiętnika młodego poety, którego twórczość zwiastuje przyszłe sukcesy Miłosza, zwieńczone Nagrodą Nobla.
rozwiń zwiń