Rosyjska kultura w służbie imperializmu. Opozycja nie jest wyjątkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 09:56
Historia Rosji związana jest z okrutnymi władcami i ambicjami imperialistycznymi. Jednak nawet w kraju, gdzie każdy przejaw nieposłuszeństwa jest srogo karany, działa opozycja. Jej przedstawicielami są także niektórzy ludzie kultury, sprzeciw wobec władzy zaś ma oryginalny charakter.
Dr Maciej Pieczyński: Dosyć często rosyjscy opozycjoniści i kultura opozycyjna jest liberalna, ale w stosunkach wewnętrznych. Jeśli chodzi o politykę imperialną, to przyklaskuje swojej władzy
Dr Maciej Pieczyński: Dosyć często rosyjscy opozycjoniści i kultura opozycyjna jest liberalna, ale w stosunkach wewnętrznych. Jeśli chodzi o politykę imperialną, to przyklaskuje swojej władzyFoto: Shutterstock/AVRORACOON

Dr Maciej Pieczyński w książce "Nie ma innej Rosji" przyjrzał się rosyjskiemu społeczeństwu, imperializmowi, historii i agresywnej polityce. Swoimi refleksjami podzielił się także na antenie Programu 2 Polskiego Radia. 


Posłuchaj
28:35 _PR2 (mp3) 2024_11_12-22-31-11.mp3 Dr Maciej Pieczyński o Rosji (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Ewolucja rosyjskich twórców

Z obserwacji dr. Macieja Pieczyńskiego wynika, że rosyjscy twórcy w ciągu swojego życia przechodzą pewną przemianę. - Twórcy rosyjscy bardzo często są trubadurami imperium, czyli twórcami, którzy są piewcami imperializmu i despotyzmu. Bardzo często przechodzą swego rodzaju ewolucję. Za młodu są liberałami, socjalistami czy wolnomyślicielami. Na starość są już piewcami despotyzmu i imperializmu - stwierdził.

- Prędzej czy później twórcy dosyć często przechodzą na pozycje "patriotyczne". Dla człowieka Zachodu jest to czymś niezrozumiałym. Kultura jest bowiem traktowana u nas jako zjawisko z natury opozycyjne. W Rosji ona też istnieje, ale pokaźną część stanowi kultura wychwalająca imperializm i despotyzm. Jest to tam kultura wysoka - powiedział.

Opozycja w Rosji

Również rosyjska opozycja reprezentuje inny rodzaj oportunizmu niż powszechnie uważa się na Zachodzie - twierdzi Maciej Pieczyński. Dotyczy to zarówno twórców współczesnych, jak i klasycznych. - Dosyć często rosyjscy opozycjoniści i kultura opozycyjna jest liberalna, ale w stosunkach wewnętrznych. Jeśli chodzi o politykę imperialną, to przyklaskuje swojej władzy. Dotyczyło to np. Puszkina - powiedział.

Czytaj także:

- W młodości trafił na zesłanie z powodu swojej wolnościowej liryki. Była to naprawdę jednak delegacja. Groziła mu Syberia, ale dzięki wysoko postawionym znajomym trafił na południe ówczesnej Rosji, gdzie zajmował się romansowaniem, podróżowaniem i pisaniem. Po powrocie porozumiał się z władcą i stwierdził, że rezygnuje z opozycji. Był od początku radykałem imperializmu - opowiedział dr Maciej Pieczyński.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: dr Maciej Pieczyński (autor książki "Nie ma innej Rosji")

Data emisji: 12.11.2024

Godz. emisji: 22.30

dz/wmk

Czytaj także

Prof. Marciniak: by zrozumieć społeczeństwo sowieckie, możemy zbadać społeczności obozowe

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 21:00
- Jeśli chcemy zrozumieć społeczeństwo sowieckie bądź też późnosowieckie, to możemy zbadać wycinek, taki jak właśnie społeczności obozowe, z charakterystyczną dla nich - co Françoise Thom bardzo dobrze opisuje - kulturą przemocy - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Marciniak, komentując książkę "Zrozumieć putinizm".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bucza" - pierwszy pełnometrażowy film fabularny nakręcony na Ukrainie od wybuchu wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 20:38
Film oparty na prawdziwej historii okupacji obwodu kijowskiego przez wojska rosyjskie, wiosną 2022 roku. "Bucza" to produkcja zbudowana ze wspomnień Konstantina Gudauskasa. Film przypomina o uniwersalnych wartościach i ukazuje krwawe oblicze wojny. 
rozwiń zwiń