Publiczne zapasy intelektualistów "godnych pogardy"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- Jeżeli celebryta skarży się na koszty swojego celebrytyzmu, to nie jest to przekonujące – uważa Cezary Michalski, który wspólnie z Krzysztofem Rutkowskim analizował korespondencję Bernarda Henri Levy'ego z Michelem Houellebecqiem.
Audio
  • Cezary Michalski i Krzysztof Rutkowski w dyskusji o książce "Wrogowie publiczni"
Michael Houellebecq i Bernard Henry Levy
Michael Houellebecq i Bernard Henry LevyFoto: zdjęcie z okładki książki "Wrogowie publiczni"

Najpopularniejszy współczesny pisarz Francji oraz kontrowersyjny filozof, od stycznia do lipca roku 2008, prowadzili ze sobą korespondencyjny pojedynek, nie szczędząc sobie złośliwości i ostrej ironii: "Levy to specjalista od chwytów poniżej pasa i medialnych błazenad, wszystkiemu przynosi ujmę, nawet noszonym przez siebie białym koszulom" uważa Houellebecq. Sam o sobie pisze: "nihilista, reakcjonista, cynik, rasista, bezwstydny mizogin, a być może prawicowy anarchista".

Całość korespondencji została opublikowana w zbiorze "Wrogowie publiczni", który w tytule podkreśla jedyna łączącą obu intelektualistów cechę: we francuskim życiu publicznym postrzegani są jako osoby godne pogardy.

/

Zdaniem goszczącego w audycji "Rozmowy po zmroku", Krzysztofa Rutkowskiego , to wygodna i przekładająca się na konkretne zyski pozycja. - Oni się ustawiają w roli ofiar, żeby podtrzymywać zainteresowanie mediów własnymi osobami i póki co, strategia ta sprawdza się znakomicie – zauważa krytyk.

Tę manierę, "bycia pod publicznym ostrzałem", za najsłabszy element książki uważa drugi z gości Barbary Schabowskiej, Cezary Michalski . On zaznacza, że warto się przez nią przebić, żeby dotrzeć do interesującego sedna "Wrogów publicznych”: - Jest tu bardzo dużo gęstości intelektualnej i można się dowiedzie wiele na temat warsztatu Houellebecqa . Poza tym jest to ciekawe starcie dwóch różnych typów francuskiego intelektualisty: klasycznie zaangażowanego, reprezentowanego przez Bernarda Henri Levy'ego  z antytezą tego typu, czyli Houellebecqiem.

Więcej na temat książki "Wrogowie publiczni" w nagraniu audycji.

Dyskusję poprowadziła Barbara Schabowska.
20 listopada (wtorek), godz. 21.30

Czytaj także

Nagroda Goncourtów dla Michela Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 15:13
To prestiżowe wyróżnienie zostało mu przyznane za powieść "Mapa i terytorium".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleźć Paryż na warszawskim Gocławiu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 08:30
"Dar anioła" to najnowsza książka Krzysztofa Rutkowskiego. Znany pisarz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i wielki miłośnik Francji był gościem audycji "Rozdroża kultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Rutkowski: ze zmarłymi trzeba rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 10:08
Umarli przychodzą i domagają się pamięci. Twarzy, imienia, czasem też pokarmu. Jeśli żywi nie nawiążą z nimi rozmowy, potrafią się okropnie mścić...
rozwiń zwiń