Europa multi-kulti: co jest cudze, a co nasze?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
Jakie są problemy i wyzwania w związku z życiem w wielokulturowym społeczeństwie? Choć problemy emigrantów i uchodźców znamy od dawna, to od jakiegoś czasu mówi się o klęsce polityki europejskiej w odniesieniu do zagadnienia wielokulturowości.
Audio
  • Europa multi-kulti - audycja Kuby Borysiaka z udziałem dr hab. Agaty Nalborczyk, Anny Grudzińskiej i Sławomira Sikory. (Daleko stąd/Dwójka)
Europa multi-kulti: co jest cudze, a co nasze?
Foto: EPA/ADRIAN BRADSHAW

- Obecnie przyzwyczailiśmy się do homogenicznego narodu, Polak-katolik i tak dalej, jednak warto pamiętać, że przed wojną tak nie było. Z naszej perspektywy jesteśmy przyzwyczajeni, że jedno państwo, jeden naród, jedna kultura. Integracja w ramach innego państwa zajmuje wiek, co pokazuje przykład Tatarów, którzy są na ziemiach polskich od XVII wieku – opowiadała dr hab. Agata Nalborczyk z Katedry Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistyki UW.

- Warto zaznaczyć, że czym innym jest krytyka wielokulturowości, a czymś innym krytyka polityki wielokulturowości jako takiej. Gdy na ten temat wypowiadają się politycy, to wydaje się, że mowa o tym samym zagadnieniu. Gdyby politykę wielokulturowości definiować jako wspieranie w przestrzeni publicznej różnorodności kulturowej, to jedyny kraj, który ją realizował, to Wielka Brytania. Jeszcze Szwecja i kraje skandynawskie miały taką politykę. Ciężko powiedzieć, czy gdziekolwiek w Europie realizowano politykę wielokulturowości, bo w większości przypadków doszło do klęski polityki zaniechań, a nie do klęski polityki wielokulturowości – mówiła w Dwójce Anna Grudzińska z Fundacji na Rzecz Różnorodności Społecznej.

EPA/Balazs
fot. EPA/Balazs Mohai

Różnorodność i rodzące się z niej problemy były jednymi z tematów niedzielnej audycji. Rozmawialiśmy też o wyzwaniach, jakie niesie za sobą wielokulturowość, oraz o tym, jak polityka multi-kulti przekłada się na naszą rzeczywistość.
Gośćmi audycji byli: dr hab. Agata Nalborczyk - Katedra Islamu Europejskiego, Wydział Orientalistyki UW, Anna Grudzińska - Fundacja na Rzecz Różnorodności Społecznej oraz Sławomir Sikora z Gimnazjum Raszyńska, wychowawca klas multi-kulti.
Audycję przygotował Kuba Borysiak.

 

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji.

sm

Zobacz więcej na temat: Europa KULTURA
Czytaj także

Szwecja się zmienia. Ich system okazał się utopią?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 16:30
Rocznie przyjmowanych jest około 100 tysięcy imigrantów. Szwecja co roku powiększa się o miasto wielkości Grudziądza - jest bardzo otwartym krajem. Dlaczego pojawiły się tam ostatnio ostre zamieszki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorwacja w Unii – polityka i inne przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 11:00
1 lipca Chorwacja stała się 28. państwem członkowskim Unii Europejskiej. W audycji z cyklu "Daleko stąd" przyjrzymy się temu państwu, jego najnowszej historii, zachodzącym w nim zmianom.
rozwiń zwiń