Osip Mandelsztam urodził się 125 lat temu w Warszawie. Sławę przyniósł mu wydany w 1913 r. zbiór wierszy "Kamień". W swej poezji odwoływał się do kultury starożytnej i rosyjskiego mistycyzmu. Za wiersz, w którym krytykował brutalne poczynania Stalina, został zesłany do łagru. Zmarł w 1938 roku.
– W ostatnich dziesięcioleciach światło dzienne ujrzały listy świadków jego śmierci – powiedział Andrzej Mietkowski. – Ta banalność zniszczenia wielkiego twórcy jest przerażająca właśnie dlatego, że nie było w nim nic heroicznego. Nie był jednym z dysydentów, którzy rzucali wyzwanie reżimowi ze świadomością tego, że zginą. On tylko pisał wiersze. Tylko i aż – dodał.
O sztuce poetyckiej Osipa Mandelsztama, o tym, jak jego dorobek uratowała żona Nadieżda i jakimi krętymi ścieżkami jego wiersze powracały do czytelników - mówili w Dwójce także Adam Pomorski, Jerzy Czech i Jacek Dehnel. W audycji usłyszeliśmy ponadto cudem ocalałe nagranie wierszy recytowanych przez samego poetę.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzą: Joanna Szwedowska i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Andrzej Mietkowski (redaktor naczelny portalu Polskiego Radia), Adam Pomorski (tłumacz, eseista, krytyk literacki), Jerzy Czech (poeta, tłumacz, publicysta) i Jacek Dehnel (poeta, prozaik, tłumacz)
Z nagrań archiwalnych: Osip Mandelsztam
Data emisji: 17.01.2016
Godzina emisji: 21.30
mc/mk