Rosyjski pisarz pokazał w swoim opus magnum - opierając się zarówno na własnym doświadczeniu, jak i na świadectwach wielu więźniów - straszliwy świat sowieckich obozów pracy przymusowej. To dzięki tej książce mroczne określenie "GUŁag" weszło w międzynarodowy obieg.
Jakie były początki tej ogromnej, ponad półtora tysiąca stron, książki? - W obozie nie można było przechowywać żadnych dokumentów, dlatego Sołżenicyn każdego dnia na korze brzozowej spisuje fragmenty swoich wspomnień, a by zapamiętać, stara się pisać wierszem - mówił dr Piotr Głuszkowski.
Literackie świadectwa GUŁagu. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>
Czy przyznana w 1970 roku Sołżenicynowi Nagroda Nobla miała tylko charakter polityczny? Jakie są najlepsze, przysłonięte przez "Archipelag GUŁag", powieści tego autora? Co ukształtowano Sołżenicyna jako człowieka? Jaki był wpływ tego pisarza na polską i rosyjską opozycję i społeczność emigracyjną?
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której opowieścią o powrocie Sołżenicyna po dwudziestoletniej emigracji do Rosji w 1994 roku podzielił się też Jacek Petrycki - operator, który, wraz z ekipą BBC, dokumentował tę podróż.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: dr Piotr Głuszkowski (literaturoznawca, autor książki "Antyrosja – historyczne wizje Aleksandra Sołżenicyna. Próba polskiego odczytania"), Andrzej Mietkowski (publicysta, tłumacz, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL), Jacek Petrycki (operator filmowy dokumentalista)
Data emisji: 15.12.2018
Godzina emisji: 19.00