Polskie Radio
Section05

Aleksander Sołżenicyn

Horror łagru spisany na korze. Aleksander Sołżenicyn i "Archipelag GUŁag"

"Archipelag GUŁag". Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie. 11 grudnia wspominamy rocznicę urodzin jej autora - wielkiego pisarza, laureata literackiego Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  gułag literatura komunizm ZSRR stalinizm HISTORIA

Reżyser słuchowiska "Krakus": to była piękna przygoda

- Dostałem wolną rękę, żeby wybrać tekst. On mnie zaintrygował z wielu powodów. Po pierwsze podczas pracy nad adaptacją dowiedziałem się, że teksty "Krakusa" i "Wandy" były przez moment brane pod uwagę przez Norwida jako ewentualne libretta do opery, którą miał skomponować Chopin. Historia potoczyła się jednak trochę inaczej - mówił Dariusz Błaszczyk w plenerowym studiu Dwójki na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Słuchowisko w jego reżyserii pt. "Krakus" bierze udział w konkursie o Grand Prix.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 Cyprian Kamil Norwid Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Dariusz Błaszczyk Igor Gorzkowski TEATR

Gorzkowski: "Jeden dzień Iwana Denisowicza" dobrze wpisuje się w teatr radiowy

- Decyzja, by to opowiadanie adaptować i przełożyć na teatr radiowy była świadoma. Razem z reżyserem dźwięku Andrzejem Brzoską wydawało się nam, że możemy zanurzyć się w tej rzeczywistości całkowicie odcinając się od muzyki, bazując wyłącznie na dźwiękach rzeczywistych; na przestrzeni, w której zamknięci są ci ludzie - mówił reżyser słuchowiska "Jeden dzień Iwana Denisowicza". Premiera w piątek (17.09) o godz. 17 w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Igor Gorzkowski Dwójka Jakub Kukla TEATR

Prof. Rafał Habielski: Nobel dla Sołżenicyna był przełomem

- Przyznanie Nobla Sołżenicynowi w 1970 roku było odbierane na Zachodzie jako nagroda o charakterze politycznym - zresztą całkowicie zasadnie, co nie umniejsza rangi literackiego wymiaru jego twórczości. Ale ta nagroda była przełomem, jeśli chodzi o świadomość tego, czym była rzeczywistość sowiecka w okresie stalinowskim, ale także później - mówił w Dwójce historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Nobel literatura Dwójka KULTURA Rafał Habielski Andrzej Mietkowski

Ekspert: Donald Trump jest za większymi wydatkami na armię

- Przez wiele lat Amerykanie tak naprawdę cięli wydatki na zbrojenia i wszystkie rodzaje sił zbrojnych i mówili, że są na krawędzi swoich możliwości operacyjnych - powiedział na antenie Jedynki Juliusz Sabak. Ekspert portalu Defence24 mówił o uchwale senatu USA, który zatwierdził rekordowo wysoki budżet Pentagonu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Agata Kasprolewicz Maciej Jastrzębski Rosja USA armia Pentagon Zimbabwe Afryka

Moskwa oddaje hołd ofiarom represji politycznych

W Moskwie trwa akcja „przywracania imion”, poświęcona pamięci ofiar stalinowskich represji. Zorganizowana został w przeddzień obchodzonego w Rosji Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Jej inicjatorami są stowarzyszenie „Memoriał” i organizacje broniące praw człowieka i wolności obywatelskich. Na temat wydarzenia mówił w magazynie „Świat w Powiększeniu” Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Moskwa prawa człowieka Maciej Jastrzębski stalinizm