W tle historia XX-wiecznego Śląska
"Wrzeciono Boga" to historyczno-obyczajowy cykl powieściowy, opowiadający o wydarzeniach rozgrywających na Górnym Śląsku od roku 1915 przez kolejne dekady, inspirowany prawdziwymi losami pewnej śląskiej rodziny i pamiętnikami dziadka autora - Andrzeja H. Wojaczka.
Akcja tomu pierwszego, zatytułowanego "Kłosy", zaczyna się w roku 1915, a wydanego właśnie drugiego, pt. "Wdowi grosz", osadzona jest w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Głównym bohaterem opowieści jest Teofil Kłosek (rocznik 1902) - weteran powstań śląskich, zaprawiony w boju ułan i zasłużony działacz niepodległościowy, który jest rozczarowany rzeczywistością wolnej Polski.
Debiut i od razu saga
Cykl "Wrzeciono Boga" jest literackim debiutem Andrzeja H. Wojaczka, choć - jak sam przyznaje - pisze on od dziecka. - Pierwszą młodzieńczą powieść napisałem już w podstawówce. Ona mi pokazała, co to znaczy sława [śmiech]. Ukazywała się w odcinkach w szkolnej gazetce i naprawdę to było niesamowite, gdy chyba najtrudniejsza publiczność, z którą człowiek może się zmierzyć, a więc rówieśnicy, czekali na dalszy ciąg przygód piratów, które opisywałem - wspominał pisarz.
Na co dzień Andrzej H. Wojaczek pracuje jako nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej. Jest także kompozytorem i instruktorem teatralnym. Trzeci tom jego sagi "Wrzeciono Boga" ukaże się jesienią tego roku.
- To książka, czy właściwie cykl książek, niesłychanie wciągający, z przykuwającą uwagę fabułą i bardzo dobrze zarysowanymi bohaterami. Czyta się po prostu świetnie - przekonywała Magda Mikołajczuk, gospodarz audycji "Moje książki".
28:13 2022_04_06 23_08_12_PR1_Moje_ksiazki.mp3 Spotkanie z Andrzejem H. Wojaczkiem, autorem sagi "Wrzeciono Boga" (Moje książki/Jedynka)
***
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Gość: Andrzej H. Wojaczek (pisarz, nauczyciel, kompozytor, instruktor teatralny)
Data emisji: 6.04.2022
Godzina emisji: 23.08
pg